Reading the irish family from Kristeva's perspective: Lost parents, abject children and melancholy in Edna O'brien's The Country Girls, Patrick Mccabe's Breakfast on Pluto and Colm Tóibín's The Blackwater Lightship
İrlandalı aileyi Kristeva perspektifinden okumak: Edna O'brien'ın Kasaba Kızları, Patrick Mccabe'in Plüton'da Kahvaltı ve Colm Tóibín'in Deniz Fenerindeki Işık romanlarında kayıp ana-babalar, abject çocuklar ve melankoli
  1. Tez No: 469283
  2. Yazar: KÜBRA KANGÜLEÇ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anne figürü, İrlanda kültüründe her zaman alegorik bir öneme sahiptir ve“İrlanda Ana”karakterini model alır. İrlanda topraklarındaki İngiliz sömürgesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin cinsiyetçi bir söylem üzerine kurulmasına sebep olmuş, bu söylemde İngiltere'ye sömürgeci baba, İrlanda'ya ise sömürülen kadın rolleri biçilmiştir. İrlanda kadın/toprak mecazıyla tanımlanmış ve İrlanda milliyetçileri“İrlanda Ana”simgesini yaratarak, ona tarihsel ve ideolojik anlamlar yüklemişlerdir. Ataerkil milliyetçiliğin ürünü olan“İrlanda Ana”İrlanda'nın bağımsızlık mücadelesi için ilham kaynağı olmuştur, ancak çıkışı egemen sömürge söylemine dayalı bu anne figürü İrlandalılar için baskılayıcı bir imgeye dönüşerek, özgün İrlanda kimliği yaratılmasını engellemiştir. Kimlik oluşumunun ana rahminde (semiyotik kora) başladığını ileri süren Julia Kristeva, annenin çocuğun psikoseksüel gelişiminde çok önemli olduğunu vurgular. Çocuk önce anneyi keşfetmeli sonra sembolik düzende kendi kimliğini inşa etmek için onu reddetmelidir. Çocuğun bu inkârı annenin sembolik düzenden atıldığı anlamına gelmemelidir, tam tersine Kristeva metinlerinde çocuğun öznelliği için hem semiyotik hem de sembolik unsurları bünyesinde birleştirmesi gerektiğini söyler. Ancak, ondokuzuncu yüzyıl İrlanda milliyetçileri ataerkil söylemi kullanarak,“İrlanda Ana”için imkânsız bir bakire anne imgesi yaratmış, kadının iğrenç (abject) olarak niteledikleri bedenini ataerkil düzene dâhil etme yolunu bulmuşlardır. Bu bakire anne semiyotik rahmini İrlandalı çocuklarının keşfine açamadığı için onsekiz ve ondokuzuncu yüzyıllarda oluşturulan İrlanda milliyetçiliği de sömürgeci zihniyetin kullandığı cinsiyetçi söylemde sıkışıp kalmıştır.“İrlanda Ana”nın pasif ama örseleyici etkisine ek olarak, İngiliz sömürgeci babanın baskısı ve sevgi dolu bir baba figürünün olmaması da sembolik düzende İrlanda öznelliğinin gelişimini engellemiştir. Ondokuzuncu yüzyıl itibarıyla, yitik ebeveyn ve abject çocuk motifleri İrlanda edebiyatında sıklıkla kullanılmaya başlanmış ve İrlandalıların özgün bir ulusal kimlik inşası için gerek duydukları işlevsel aile arayışlarını ortaya koymuştur. Edna O'Brien'ın Kasaba Kızları (1960), Patrick McCabe'in Plüton'da Kahvaltı (1998) ve Colm Tóibín'in Denizfenerindeki Işık (1999) eserlerini inceleyen bu çalışma, sömürgeci söylemin İrlandalılar üzerindeki kısıtlayıcı etkisini, İrlandalı çocukların sömürge sonrası dönemdeki benlik arayışlarını ve annenin semiyotik dünyasını keşfedişlerini Kristeva'nın öznellik kuramıyla açıklamaya çalışır.
Özet (Çeviri)
Irish mother has always had an allegorical importance in Irish culture and is constructed over the Mother Ireland stereotype. Due to the colonial past of Ireland, Ireland is defined over a land/woman metaphor and the nationalists create the iconic Mother Ireland image, ascribing historical and ideological meanings to her. As a product of masculine nationalism, Mother Ireland becomes an inspiration for the Irish struggle for independence; yet, she also has a haunting influence on the Irish because of her roots in the colonial discourse, which prevents the formation of a unique Irish identity. Julia Kristeva argues that the mother has a significant role in the child's psychosexual development since identity formation starts in the maternal chora. Accordingly, the infant must explore and then abject the mother to establish its“self”in the symbolic. The infant's act of abjection does not mean the exclusion of the (m)other from the symbolic, but means establishing a separate identity by merging the semiotic and the symbolic components in the self. However, the nineteenth-century Irish nationalists make use of patriarchal discourse and create an impossible virgin image for Mother Ireland to safely include her“abject”body into the symbolic. In addition to Mother Ireland's haunting influence, the oppression of the colonising father and the absence of a loving father figure also constitute an obstacle against the formation of Irish subjectivities. As of the nineteenth century, absent parents and abject children have dominated Irish literature. Referring to Edna O'Brien's The Country Girls (1960), Patrick McCabe's Breakfast on Pluto (1998) and Colm Tóibín's The Blackwater Lightship (1999), all of which feature stories about dysfunctional families and abject children, this dissertation employs Kristeva's theory to reveal how literary works represent the restricting influence of the colonial discourse on ordinary Irish people as well as Irish children's gradual exploration of the maternal semiotic during their quest for a self after the colonial era.