Effect of equity rights issues on stock prices in the Istanbul Stock Exchange
Sermaye arttırımlarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 42863
  2. Yazar: KERİM SUNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEHA M. TİNİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Oz Sermaye artırımlarının hisse senetleri fiyatları üzerindeki etkileri hakkındaki teoriler,“nötr fiyat etkisi”,“pozitif fiyat etkisi”ve“negatif fiyat etkisi olmak üzere, üç ana gruba ayrılır. ABD gibi gelişmiş sermaye piyasaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, sermaye artırımlarının hisse senetleri fiyatları üzerinde ”negatif fiyat etkisi“ yaptığı sonucuna varılmıştır. Bu ampirik çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören 36 şirket tarafından 1989 - 1994 yıllan arasında yapılmış olan 55 adet sermaye artırımı baz olarak alınmıştır. İlk analiz sonucunda, sermaye artırımlarının hisse senedi fiyatları üzerinde istatistiksel olarak belirgin (statistically significant) bir etkisi olmadığı sonucu çıkmaktadır. Daha sonra, araştırma konusu olan sermaye artırımları büyüklüklerine göre ve araştırma konusu şirketler piyasadaki genel itibarlarına göre sınıflandırılarak yapılan analiz sonucunda, itibarı ”yüksek“ olan şirketler tarafından yapılan sermaye artırımlarının hisse senedi fiyatı üzerinde belirgin olarak pozitif bir etkisi olduğu, aynı zamanda itibarı daha ”düşük" olan şirketler tarafından yapılan sermaye artırımlarıda ise belirgin olarak negatif bir etki olduğu meydana çıkmıştır. Aynı zamanda sermaye artırımının büyüklüğünün belirgin bir etkisi olmadığı görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
Abstract The theories regarding the effects of equity rights issues on stock prices are grouped into three categories as“no price effect”,“positive price effect”and“negative price effect”. Studies on efficient capital markets, like the USA indicate that the equity rights issues have a negative price effect on stock prices. This empirical study, based on 55 equity rights issues of 36 distinct companies traded in the Istanbul Stock Exchange (ISE) between 1989 and 1994, investigates the effect of equity rights issues on stock prices in Turkey. The study shows that no generalized significant conclusion can be made about the effect of equity rights issues. The effect is further analyzed by classifying the subject issues according to their sizes, and classifying the companies as“more reputable”and“less reputable”according to the common belief in the market. This analysis shows that the market reacts significantly positive to the issues of“more reputable”companies, and significantly negative to the issues of the“less reputable”companies, whereas the issue size has no significant effect. m