Appropriation of Maçka building of İTU
İTÜ'nün Maçka binasının tahsisatı
  1. Tez No: 42864
  2. Yazar: YAĞIŞ ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 17
Özet
oz Bu çalışma, devlet kuruluşlarıyla iş dünyasının ilişkilerini incelemektedir. Bu doğrultuda IMKB, İTU ve Hazinenin, Maçka binasının kullanım hakkı konusundaki anlaşmazlikları ele alınmıştır. Maçka binası 36 yıldır İTÜ tarafından kullanılmaktadır. 1990 senesinde, binanın sahibi olan Hazine, Maliye ve Gümrük bakanlığının karan ile binayı 49 yıllığına IMKB'ye kiralar. Bu karara karşı olan İTÜ camiası, Maliye ve Gümrük Bakanlığına dava açar. Bu konuda İTÜ ile aynı görüşü paylaşan Mimarlar Odası ve Türk Maden Mühendisleri odası da mahkemeye başvururlar. Bu çalışma Maçka binası hakkında her iki tarafin iddiaların ve olayda geçen devlet kurululanyla iş dünyasının etkileşimlerini incelemektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is analyzing the relationships of some governmental institutions with each other and the business community. The selected case is about a debate between IMKB (Istanbul Stock Exchange), ITU (Istanbul Technical University), and the Treasury on the appropriation of Maçka Building. Maçka building was being used by ITU for 36 years. However, during 1990, Treasury, the owner of the building, decided to rent the building to IMKB for 49 years. ITU Community strictly opposed this decision and went to court. Sharing the same thoughts with ITU, institutions like Chamber of Architects, Chamber of Turkish Mining Engineers also went the court. This study discusses the claims of the both sides, IMKB and ITU, on the Maçka Building and the interaction of the actors, governmental institutions and business community with each other. ui