The effects of new equity issue announcements on stock returns: An Examination in BIST
Sermaye artırımı duyurularının hisse senedi getirilerine etkileri: BİST araştırması
  1. Tez No: 745455
  2. Yazar: CUMALİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı duyurularının hisse senedi fiyatları ve getirileri üzerindeki etkisini tanımlamaktır. Çalışmada, 2010- 2022 yılları arasında BIST-30 ve BIST-50 endekslerinde bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı duyurusu açıklayan 35 şirket incelenmiştir. 35 şirketin 84 farklı sermaye artırımı duyurusu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada olay çalışması yöntemi kullanılmış ve (-10, +10) ve (-5, +5) olarak iki farklı olay penceresi oluşturulmuştur. Çalışma sonunda 2010-2022 yılları arasında BIST-30 ve BIST-50 endekslerinde yer alan şirketlerin sermaye artırım duyuruları hisse senedi fiyatlarını etkilemiştir. Bu sonuca göre BIST'in yarı güçlü formda verimli olmadığından söz edilebilmektedir. Bu sonuç literatürde yer alan diğer çalışmalara benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to define the effect of right issue and bonus issue announcements on stock prices and returns. The study examined 35 companies that announced the right issue or bonus issue in BIST-30 and BIST-50 indices between 2010- 2022. 84 different equity issue announcements of these 35 companies were examined. The event study method was employed and two different event windows were created as (-10, +10) and (-5, +5). At the end of the analysis, the equity issue announcements of the companies included in the BIST-30 and BIST-50 indices between 2010- 2022 affected the stock prices. This may reveal, the BIST is not semi-strong efficient. This result is similar to other studies in the literature.