Strategic analysis for Arçelik
Arçelik için stratejik analiz
- Tez No: 42862
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND E. MİLES
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: İşletme Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
öz Bu tezin amacı Türkiye'nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan Arçelik'in geriye dönük olarak yapısını inceliyerek bugünkü durumunu belirlemek, ileride uygulaması gereken stratejileri ortaya koymaya çalışmaktır. Şirketin içinde bulunduğu sektörün yerli ve yabancı rakipleri gözönüne alınarak endüstri analizine geniş bir yer verilmiştir. Bugünkü durumdan ileride ulaşılacak yeni pozisyonlar ve bunların getireceği imkanlar, problemler açıkça ortaya konmuştur, özellikle yerli pazarda önemli bir satış performansına sahip olan şirketin Gümrük Birliğine girildikten sonra karşılaşacağı problemler, bunların çözüm şekilleri vurgulanmıştır. Diğer yandan yabancı pazarlara artan oranda girebilme şansı üzerinde durulmuştur. Şirketin ve rakiplerin profillerinin detaylı şekilde incelendiği bölümde kuvvetli ve zayıf tarafları, maliyet kombinasyonları irdelenmiştir. Şirketin finansal bazı figürleri üzerinde durarak kuvvetli mali yapısı vurgulanmıştır. Bu yapının ortaya çıkışım hazırlayan yönetim mekanizması, organizasyon şekli, insan kaynaklan ve onların şirkete ait düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın yapıldığı sırada Arçelik'te yürütülmekte olan yemden yapılanma sürecinin şirkette yaptığı değişiklikler incelemenin içine dahil edilmiştir, özellikle organizasyon yapısının fonksiyonel olmaktan çıkarılıp, fonksiyonel matriks haline getirilmesi, dolayısıyla da iş stratejilerinde“defender”(ucuza çok üreten, yemlikleri geç takip eden ) olmaktan çıkarılıp,“analyzer”(ar-ge ye önem veren, planlanmış yenilikler arayan, değiştirilebilen üretim hatları kuran) olmaya gidişi açık bir şekilde dile getirilmiştir. 111Bütün bu incelemelerden sonra ortaya çıkan sonuçlar neticesinde mevcut stratejilere getirilebilecek ek görüşler ve tavsiyeler tezin son bölümünü oluşturmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis was to analyse the past and current structure/strategies of Arçelik in order to project and recommend strategies that would contribute to the maintenance of its current status as well as position itself to cope with future developments in the markets. The reason why so much emphasis is given to the industry and analysis of competitors lies in the nature of the business as well as the position of the company. It has been openly stated what the current conditions in the industry are and what the expected developments will be. Especially emphasized were the problems that companies would face after die Customs union and how these problems may be resolved. On the other hand, the chances of penetrating off-shore markets has been dwelled on. In the section where competitor analysis is done, die strengths and weaknesses, cost structures of major competitors have been looked at and compared shortly. The purpose here was to have a global approach to the analysis as Turkey is becoming one of the substantially large countries in the world, economically, politically and socially. Certain figures on Arçelik have been provided to demonstrate the strength of the company, as well as some weaknesses. The management, organisational structure, human resources and their approach to the company has been included to explain how these weaknesses and strengths came to be. Some of the aspects of the reorganisation Arçelik has been undergoing while this paper was written have been taken into account. Especially, the transition to afunctional matrix structure where strategies are defined with an analyser approach (emphasise on R&D, introduction of planned renovation, flexible production lines) have been emphasised as these are extremely important for a company like Arçelik to decide to leave the stage of a defender behind. As a result of the studies and analysis done, conclusions have been drawn in the last section where recommendations to tackle with issues are also provided. u