Sabahattin Eyüboğlu'nun düşünce ve kültür konularındaki yaklaşımları
Sabahattin Eyüboglu's perspectives on culture and thought
  1. Tez No: 428638
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KURTULUŞ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
1923 yılında Milli Mücadele'yi kazanan kadronun önündeki iki önemli sorun, harap olmuş ekonomi ve yıkılmış bir eğitimdir. İlk aşamada ekonomik atılımlar yapılır. Sonra eğitimde, laikleşme ve birleşme sağlanır. Bu kadro için, eğitim sorunu her şeyden önce gelir. Çünkü eğitim sıfırdan bir ulus yaratmanın tek anahtarıdır. İlk olarak, öğretmen okulları açılır ve daha sonra yurt dışına öğrenciler gönderilir. Temel amaç, her alanda gelişmiş olan Batı'yı takip etmektir. Bu amaçla gönderilen öğrencilerin döndükleri zaman, üniversiteler başta olmak üzere birçok alanda aydın olarak çalışmaları hedeflenmiştir. Sabahattin Eyuboğlu, yurtdışına eğitim için gönderilen ilk nesil Cumhuriyet aydınlarından biridir. Sabahattin Eyuboğlu'nun düşün ve sanat hayatı, 1933 yılında başlamaktadır. Bu çalışmada 1973 yılına kadar Eyuboğlu'nun hayatında meydana gelen dönüşümler incelenmektedir. Mustafa Kemal'in Cumhuriyet'ini geliştirmek isteyen bir aydın olarak Eyuboğlu hem olumlu hem de olumsuz eleştirileri ile bu dönemin düşünsel hayatına etkide bulunmuştur. Dolayısıyla bu tezde genel olarak bir aydının, Cumhuriyet'in gelişimine olan tepkileri ölçülmektedir. Nitekim çalışmamızda, Sabahattin Eyuboğlu'nun düşün ve sanat hayatını araştırıyor ve Cumhuriyet'in muhtelif dönemlerine göre bunun yansımasını inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Two important problems of the staff winning the Turkish National Struggle for Independence in Two important problems of the staff winning the Turkish National Struggle for Independence in 1923 were destroyed economy and ruined education system. At the first stage, economic progress was provided. Then, secularism and union of education were provided. For this staff, the problem of education came first. Because, education was the only key to create a new nation. Firstly, schools for teachers were opened and then students were sent to foreign countries. The main aim is to follow Western world developed in each field. For this reason, when students came back, they were aimed to work as intellectuals in many fields, mostly in universities. Sabahattin Eyuboğlu is one of the first Republic intellectuals sent to foreign countries. Thinking and artistic life of Sabahattin Eyuboğlu started in 1933. In this study, the changes in the life of Eyuboğlu until 1973 were examined. As an intellectual with the willing of improving Republic of Mustafa Kemal, Eyuboğlu contributed to thinking life of this period with his positive and negative comments. As a result, in this thesis, reactions of an intellectual to the development of Republic was generally evaluated. This study works on thinking and artistic life of Sabahhattin Eyuboğlu and shows the reflection of that compared to other periods of Republic.