Mıguel de Unamuno'nun Sis'i ile Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı yapıtlarında varoluşsal bir biçim olarak aşk kavramı
Love as an existiansialist concept in Sabahattin Ali's fur Coated Madonna and Miguel de Unamuno's Mist
  1. Tez No: 428637
  2. Yazar: ZEYNEP KAYACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında Miguel De Unamuno'nun Sis'i ile Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sı karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde varoluşçuluk felsefesinin özelliklerinin sözü geçen eserlerde nasıl işlendiği araştırılmıştır. Her iki eserin karşılaştırılması yapılmadan önce yazarların yaşadıkları dönemler tarihi açıdan incelenmiş ve o dönem romanına nasıl yansıdığı irdelenmiştir. XX. yüzyılın Avrupası için önemli bir İspanyol düşünür ve yazar olan Miguel de Unamuno insanın acı çekerse var olabileceğini söylemiş ve Sis adlı eserini de karşılıksız aşktan ve sadakatsizlikten dolayı açı çeken ve soyut bir dünyadan somuta geçen yani kendini gerçekleştiren bir bireyin varoluş mücadelesini ele almıştır. Adı Augusto olan bu karakter yalnızdır ve bu yalnızlığına bir çözüm bulma arayışındayken karşısına çıkan Eugenia'ya aşık olmasıyla hayatının değişimi başlamıştır. Yazar aşk, mutluluk arayışı, yalnızlığına çare bulma, anne sevgisi ve toplum içinde yabancılaşan insan gibi motifleri ön plana çıkararak okuyucuları düşünmeye sevk etmiştir. Günümüz Türk edebiyatında değeri geç fark edilmiş usta kalem ve şair Sabahattin Ali'nin uzun süredir ellerden düşmeyen eseri Kürk Mantolu Madonna'da kısa süreli Almanya'da yaşadığı aşk yüzünden acı çeken Raif Efendi'nin hayatında hiçliğe sürüklenişini ele alınmış ve toplum içinde izole olarak yaşayan bir bireyin varoluşunu karşısında çıkan bir kadın sayesinde fark ettiği görülür. Tıpkı Augusto gibi Raif Efendi'de aşık olduğu kadının sayesinde hayatının anlam bulduğunu düşünür. Ancak hayatından beklenmedik bir şekilde çıkışı onu derin bir ruhsal bunalıma sürüklemiş ve yaşayan bir ölü gibi hayatını sürdürmüştür.Varoluşçu roman karakterlerinin özellikleri üzerinden her iki karakter karşılaştırılmış, ortak ve farklı yönleri değerlendirilmiştir. Yaşadıkları çevrenin değerlerine yakınlık duymayan bu iki karakter yalnız ve umutsuzdurlar. Augusto ve Raif Efendi'nin zihinsel devingenlikleri fiziksel devingenliklerinin önündedir. İki eserde de yeni maceralar için oradan oraya sürüklenen kahramanlar görmeyiz. Raif Efendi bir şirkette Almanca çevirmenlik yapan ancak zamanın da babasının sabun yapımı konusunda Almanya'ya göndermesiyle kısa bir süre Avrupa görmüş bir karakterdir. Augusto ise annesinin ölümünden sonra bir çevresinin olduğunun farkına varan ve içsel yalnızlığına küçücük çevresinde bir çare arayan bir karakter olarak çizilmiştir. Tüm bunlardan hareketle bu iki kahramanın aşk ile varlıklarının var olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Existensialism has been examined by different writers such as novel, story and theatre. In the world literature many writers reflected existentialist thougth to their works like Sartre, Dostoyevski, Kafka, Beckett, In this thesis research, Mist (Spanish Niebla, 1914) and Fur Coated Madonna (Turkish Kürk Mantolu Madonna, 1943) have been compared with the framework of comparative literature in terms of existential literature. Each comparison of two novels was examined in terms of historical periods y how these periods reflected to the novel. Miguel de Unamuno who is the very important thinker and autor for Europe in the XX century, says that the condition of existing an individual is to be suffer and he examines the struggle for existence of an individual in this novel who suffers from unrequited love and infidelity and pass from abstract world to the concrete. The character of Augusto is alone and he began to fall in love with Eugenia and starts the change of his life. The writer brings the common motives like the love, the alienated individual in the society, mother's love and he has led to the readers to think. But her separation plunged him into a deep spiritual crisis in his life and continued life as an undead. Although Unamuno and S. Ali come from different worlds of thought and have different approaches to the love concept, they still have a common stream running deep down. In terms of the compared characteristics of each character through existentialist novel character, the common and different aspects have been evaluated. These two characters are lonely and desperate to hear proximity to value the environment in 117 which they live. The mental mobilities of Augusto and Raif Efendi are in front of the physical mobility.