Türk Hukukunda ve mukayeseli hukukta aynen ifa talebi
Specific performance under Turkish law and comparative law
  1. Tez No: 428649
  2. Yazar: BAŞAK BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Sözleşmeye aykırılık halinde borçluya karşı uygulanabilecek olan yaptırımlardan aynen ifanın Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta incelenmesi araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında konu, common law ve civil law sistemleri açısından ele alınmış, ayrıca hukuk uyumlaştırması çalışmlarındaki gelişmelere de yer verilmiştir. Zira common law ve civil law sistemleri arasındaki en temel farklılık aynen ifanın uygulanması aşamasındadır. Kaldı ki, hukuk uyumlaştırılması çalışmaları açısından da, common law ve civil law sistemlerinin ifa engellerine farklı yaklaşımlarının uzlaştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlerle, aynen ifa talebinin karşılaştırmalı hukuk açısından incelenmesi sözleşmeler hukuku açısından önem taşımaktadır. Tezimizin amacı karşılaştırmalı hukuktaki ışığında aynen ifa talebine ilişkin farklı yaklaşımlar ile sorunları incelemek ve Türk hukukunda olan ve olması gereken hukuk bağlamında eleştiri ve önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is assessment of specific performance under Turkish and comparative law. In the context of this dissertation, the subject has been analyzed under common law and civil law systems since the basic difference between the contract laws of these systems is the application of specific performance. Moreover, the recent developments of the unification of legal systems has been explained within the context since the harmonization of different approaches of common law and civil law systems on legal remedies is crucial for the unification of contract law. Therefore, assesment of specific performance under the comparative is an important matter of the law of contracts. The purpose of this dissertation is to examine the different approaches and the problems on specific performance under the comparative law and to make proposals and critiques for Turkish legal system, considering de lege lata and de lege ferenda approaches.