Satım hukukunda ayıptan doğan sorumluluk ve sözleşmesel garanti taahhütleri
Liability for defected goods and contractual guarantee clauses under sales law
- Tez No: 428650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Satım konusunun sözleşmeye aykırı şekilde teslim edilmesi halinde ortaya çıkan ayıptan doğan sorumluluk ve bu kapsamda verilen sözleşmesel garanti taahhütlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında konu özellikle Türk ve İsviçre Hukukları açısından ele alınmıştır. Ayrıca Türk Hukuku'nda tüketici mevzuatında yer alan“Zorunlu Garanti Belgesi”düzenlemesi ve Türk Hukuku'nun AT Hukuku ile uyumlaştırılması sürecinde Avrupa Topluluğu'nun ilgili Yönergesindeki garanti taahhüdü düzenlemesi özel olarak incelenmiştir. Tezimizin amacı karşılaştırmalı hukuktaki değerlendirmeler ışığında ayıptan doğan sorumluluk ve sözleşmesel garanti taahhütlerinin kavramsal temellerini, uygulamasını ve bunlardan doğan sorunları farklı yaklaşımlar ile incelemek Türk Hukukunda olan ve olması gereken hukuk bağlamında eleştiri ve önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is both the assessment and the comparison of liabilities for defected goods and contractual guarantee clauses with relation thereto, in sale contracts. In the context of this dissertation the subject has been analyzed mostly under Turkish and Swiss law systems. Moreover“Compulsory Guarantee Document”regulations under the Turkish legislation and guarantee liabilities under the related EU directive have been discussed in detail. The purpose of this dissertation is to examine the basics and the practice of liabilities for defected goods and contractual guarantee clauses in sale contracts as well as the related problems arisen therein. The examination will take place in the light of comparative law analysis. Besides that proposals and critiques for Turkish sales law will be made herein, considering de lege lata and de lege feranda approaches.