Muhasebeci ve hukukçuların bakış açısından adli muhasebenin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research perspective of lawyers accountants forensic accounting evaluation
  1. Tez No: 428674
  2. Yazar: AHMET ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DALĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme ile birlikte ülke ekonomilerinin entegrasyonu ekonomik sistemi daha karmaşık hale getirmiştir. Karmaşıklaşan bu yapı, yasa dışı ekonomik faaliyetlerin de artmasına yol acımıştır. Bu durum, mevcut denetim sisteminin yetersizliğini gün yüzüne çıkarmış, aynı zamanda geleneksel muhasebe ve hukuk kurallarının da yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Suçlarla mücadele edebilmek için hukuk kuralları değişmiş ve bu suçları engellemede bazı bilimler ortaya çıkmıştır. Adli muhasebe de bunların başında gelen, özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde giderek yaygınlaşan bir bilim alanıdır. Bu çalışmada; son yıllarda ülkemizde de önemi giderek artan Adli Muhasebenin mevcut durumu, adli muhasebeye en çok hangi alanlarda ihtiyaç duyulduğu, bu meslekten beklentiler ve mesleği icra edenlerin sahip olması gerekli niteliklerin neler olduğunu tespit etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca bu noktada muhasebeci ve hukukçuların görüşleri arasında bir farklılık olup olmadığı da tespit edilerek her iki grubun görüşlerin arasındaki farklılıkları ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmada SMMM ile YMM'ler“Muhasebeciler”; hakim, savcı ve avukatlar ise“Hukukçular”olarak gruplandırılmış olup, Antalya, Isparta ve Burdur'da faaliyet gösteren 100“Muhasebeci”ve 100“Hukukçu”ile yüz yüze görüşme yoluyla anket yapılmıştır. Anket verileri SPSS 20 paket programları ile analiz edilmiş olup, analiz sonucunda muhasebecilerin hukukçulara göre adli muhasebe mesleğine olan farkındalığın, bazı konularda adli muhasebe mesleğine duyduğu ihtiyacın, mesleğe yönelik beklentilerinin, adli muhasebe mesleğine olan bakış açısının daha yüksek ve ilgili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mevcut denetim sisteminin ve yasaların yetersiz olduğu, adli muhasebenin bu yetersizliği giderebilecek bir bilim olarak görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integration of the economic system of the country's economy has become more complex with globalization. This complicated structure is rancid lead to an increase in illegal economic activities. This has unearthed the inadequacy of the current control system it is also observed that traditional accounting and legal rules also inadequate. The rule of law in order to fight crime has changed and there have been some science to prevent these crimes. In this study; In our country in recent years become an increasingly important Forensic Accounting of the current situation , most of which in areas where it's needed in forensic accounting, this profession expectations and the vocation of the necessary qualities to have those who exercise aims to determine what happened. Also at this point, the accountant and determined that there is a difference between the opinions of the jurists are intended to reveal the differences between the views of both groups . In this study, Antalya, Isparta and Burdur working, accountants and certified public accountants“ accountant ”; lawyers , judges and prosecutors are“ lawyers ”are grouped and a survey was conducted of 100 accountants and through face to face interviews with 100 lawyers . The survey data is was analyzed by SPSS 20 software packages , the analysis result of the awareness of accountants, forensic accounting profession According to lawyers , the requirement for the forensic accounting profession in some subjects, the expectations for the profession, the perspective that the forensic accounting profession has been found to be higher and about . In addition, the existing control system is inadequate and the law , it has been concluded that could address this deficiency is seen as a science of forensic accounting .