Adli muhasebe ve adli muhasebecilik mesleğinin ne olduğu , denetim sektöründe farkındalığı ve geliştirilmesine yönelik öneriler üzerine bir değerlendirme
Evaluation of suggestions for devoloping description of forensic accounting and forensic accounting profession, avarness of forensic in audit sector
- Tez No: 368017
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişen ekonomiler ve bununla birlikte gelişen teknoloji ve ortaya çıkan kontrol zorlukları sonucunda büyük şirketler ve işletmeler ile ilgili yaşanan skandallar, mahkemeye kadar devam edip ulaşan uyuşmazlıklardaki gözle görülür artış ve mahkemelere konu olan olayların çeşitli nedenlerle karmaşık olması nedeniyle özümlenmesinde hukukçuların yetersiz kalması adli muhasebecilik mesleğinin doğmasına neden olmuştur. Türkiye'de henüz belirli sebeplerden dolayı fazlaca bilinmeyen bir meslek olmasına rağmen , son yıllarda hızla gelişen ve ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Ekonomisi süper güç konumunda olan gelişmiş ülkelerde pek çok uygulama alanı bulunmaktadır. Adli muhasebe pek çok bilim dalından yararlanarak süreçleri çözüme kavuşturur. İlgili olayların çözümlenmesi noktasında Adli muhasebeciler uyuşmazlıkların çözümünde hakimlere yardım etmelerinin yanı sıra, hile ve suçları önleyici tedbirlerin alınması ve bu amaca dönük sistemlerin kurulmasında da faaliyet göstermektedir. Genel olarak bakıldığında bu tez çalışmasının hedefi, adli muhasebecilik mesleği hakkında bilgi vermek ve mesleğe ilişkin bilgileri erişip mesleğin gelişimine katkı sağlamaktır. Adli muhasebecilik mesleğinin Türkiye'deki ve Dünya'daki durumu, uygulama alanları, dava örnekleri, basında görülen etkileri gelişme potansiyelini gösterir niteliktedir. Anket çalışması ile elde edilen bilgilerle birlikte çalışma sonunda bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When technology and economics develop there occur control problem on firms. The scandals with giant firms and business, increase in the disagreements sent to the courts and insufficiency of the lawyers to settle these lawsuits cause to arise the profession of forensic accounting. Forensic Profession become needed and developed on recently period but in Turkey Forensic Profession still don't have avarness from some reasons.Forensci Professin will be get field of appliacition in Super Power Economic countries.Forensic used lot of science for complete process. Forensic accountants, in addition to helping judges solve the disagreements, take parts in taking recautions for frauds and crimes and setting up the systems with this aim.As we consider on the whole the target of this thesis is get some information and make contiruute for develop of the forensic profession. In addition, forensic accountancy profession in Turkey and the world situation, applications, case examples, the growth potential of the reflections seen in the media has been revealed. Some of the conclusions reached at the end of working with the information obtained from survey.