Liman işletmelerinin yükleme-boşaltma, depolama, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin ifasından doğan hukuki sorumluluğu
Legal responsibilities of port operators arising from the provision of stevedoring, warehousing, pilotage and towage services
  1. Tez No: 428677
  2. Yazar: ERDİ KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PULAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Liman İşletmelerinin Yükleme-Boşaltma, Depolama, Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetlerinin İfasından Doğan Hukuki Sorumluluğu adlı çalışmamızda, ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip olan, uluslararası ticaretin önemli aktörlerinden olan ve dolayısıyla ülkenin ekonomik yapısı üzerinde doğrudan etkili olan liman işletmelerinin verdikleri temel hizmetler ile bu hizmetlerin ifası sırasındaki hukuki statüleri, yükümlülükleri ve sorumlulukları ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde limanların tarihsel gelişimi ve liman çeşitleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde liman işletmeleri tarafından verilen temel hizmetler olan yükleme-boşaltma, depolama, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin teknik özellikleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümünde liman işletmelerinin yükleme-boşaltma, depolama, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin ifası sırasında akdettiği sözleşmeler ile liman müşterilerine karşı bu sözleşmelerin ifasından doğan hukuki yükümlülük ve sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümünde liman işletmelerinin, yükleme-boşaltma, depolama, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin ifası sırasında zarar verdiği üçüncü kişilere karşı sorumluluğu ile taşıyanın yardımcısı sıfatını haiz olduğu hallerde liman işletmelerinin taşıyanın sahip olduğu sorumluluktan kurtulma ve sınırlı sorumluluk imkanlarından yararlanma hakkına sahip olup olmadıkları konusu incelenmiştir. Beşinci bölümünde ise, liman işletmelerinin liman hizmet tarifelerini belirlerken göz önüne alması gereken hukuki sınırlamalar tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise, yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda konuyla ilgili elde ettiğimiz tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study named Legal Responsibilities of Port Operators Arising from the Provision of Stevedoring, Warehousing, Pilotage and Towage Services, the services provided by port operators— who are vital to our country and among the greatest actors in international trade and therefore have a direct impact on the country's economic structure—and their legal status, obligations and responsibilities arising during the provision of these services are discussed. In this capacity, the emphasis has been placed on ports' historical development and types of ports in the first section of our study. In the second section, technical aspects of stevedoring, warehousing, pilotage and towage services, which are the fundamental services provided by port operators have been discussed. In the third section, the emphasis has been laid on the contracts drawn by port operators during the provision of stevedoring, warehousing, pilotage and towage services and the operators' responsibilities and obligations to their customers that arise during the provision of these services. In the fourth section, the liability of port operators to third parties that have been harmed during the provision of stevedoring, warehousing, pilotage and towage services and the issue of whether the port operators hold the right to be excluded from the carrier's unlimited liability and has the right to seek the benefit of limited liability in cases where it is vested with the title of carrier's assistant. In the fifth section, the legal restrictions on port operators' during the determination of port service rates. In the conclusion section of our study, our findings following our research and evaluation on the subject are discussed.