Servis taşımacılığında maliyet muhasebesi ve bir uygulama
Cost accounting in service transportation and a case
- Tez No: 428688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu araştırmada, Türkiye'de personel ve öğrenci taşımada önemli bir yeri olan servis taşımacılığında maliyet muhasebesi ve bir uygulama örneğinin incelenmesine yer verilmiştir. Araştırmada bu amaçla, İstanbul ilinde öğrenci servis taşımacılığı yapan şirketler evren, bunların içerisinden seçilen bir şirket ise örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada şirketin 2015-2016 eğitim öğretim yılının birinci dönemine ait öğrenci servis taşıma ile ilişkili gelir ve giderleri incelenerek, sektördeki maliyet kalemleri araştırmada raporlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sektörün her ne kadar katılımcı ve yararlanan sayısı yüksek düzeylerde olsa da, sektörün istihdam yapısı ve mevcut maliyet giderlerinin çok fazla olduğu, bunun yanında karlılık oranlarının da düşük olduğu görülmektedir. Öte yandan bu düşüklük maliyet oranlarına yansımış olup, çok değişkenli maliyet kalemlerinin sektörde hakim olduğu ve bu nedenle standart muhasebe denetim sisteminde yer alan maliyet muhasebesi istemlerinin uygun olmadığı görülmektedir. Bu nedenle araştırmada, alana özgü bir muhasebe sisteminin geliştirilmesinin ya da mevcut sistemin en uygun olan muhasebe maliyet muhasebesi sistemine entegrasyonunun, alanda yaşanan muhasebe denetim sistemi aksaklıklarını önleyebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, cost accounting in service transportation which have an important place on personnel and student transportation and a case study were examined. In the research for this aim, firms operating in Istanbul city were selected as domain, and a firm selected from these firms was selected as sample of the research. In the research, income and outcome levels of the firm within first semester of 2015-2016 education year for student transportation were examined, and cost items of the sector were reported. According to results of the study, labor structure and cost items are higher in the sector whether there are many participants and beneficiaries from the sector. In addition, rate of return in the sector is very low. On the other hand, this low rate reflected cost rates, and due to many variable cost items, sector is not suitable to supervise with any costing systems. For this reason, it is suggested in the research that developing a sector based costing system or adopting current costing systems may prevent accounting supervision system defects.