Tekrarlayan düşük yaşayan kadınların ruhsal süreçlerinin incelenmesi
The mental processes of women who experienced habitual abortion
  1. Tez No: 428689
  2. Yazar: AYLİN DÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada tekrarlayan düşük yaşayan kadınların ruhsal süreçlerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma, psikanalitik kuram temel alınarak, projektif bir test olan Rorschach Testi, Beck Depresyon Envanteri ve Spielberg Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, İstanbul'da bulunan özel hastanelerin Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ne başvuran, birbirini takip eden en az iki ya da daha fazla gebeliğinin 20. Hafta öncesinde spontan olarak sonlanmış olduğu 18-50 yaş aralığındaki 25 kadın ile yapılmıştır. Uygulama öncesi katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve onamları alınmıştır. Öncelikli olarak verilen sosyademografik bilgi formunun ardından, psikanalitik yönelimli öngörüşme yapılmış; sonrasında da Rorschach Testi, Beck Depresyon Envanteri ve Spielberg Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği uygulanmıştır. Rorschach Testi Fransız Okulu'na bağlı kalınarak içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler ve içerik analizi sonucunda tekrarlayan düşük yaşayan kadınlarda, nesne ilişkilerinde problematikler, özdeşim kurmakta yaşanan güçlükler, duygulanımsal dünyanın kısıtlılığı ve dürtüsel işleyişin ketlenmesine ait bulgular saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the mental processes of women who experienced habitual abortion. The current study, which is based on the psychoanalytical theory, conducted through the projective test Rorschach, Beck Depression Inventory and State-trait Anger Expression Inventory. The study done with 25 women who experienced at least 2 consecutive pregnancy losses prior to 20 weeks from the last menstrual period and who apply Maternity Department in private hospital. Participating in the study were first informed about the study and then their consent was taken. A general demographic form was filled in initially and then the psychoanalytically oriented interview, the Rorschach Test, Beck Depression Inventory and State-trait Anger Expression Inventory were conducted with each patient. The analysis of the Rorschach results are carried out according to the French School of the Projective Methods by the content analysis. The statistical evaluation and content analysis resulted establishment of findings related with the problems of object relations, the problems about identification, the wealth of affective world and inhibited operation of drive in women having recurrent miscarriage.