Çağdaş yönetim yaklaşımları: Kurumsal yönetimin işletmelerdeki rolleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 428690
  2. Yazar: SENAY ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın hazırlanma amacı, kurumsal yönetimin işletmelerdeki rollerini belirlemektir. Belirlenen amacın gerçekleştirilmesi adına çalışmada literatür taraması ve örnek olaylar incelemesi yöntemleri seçilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, kurumsal yönetimin işletmelerde etkili bir şekilde kullanılması ile birlikte işletme için rekabet üstünlüğü sağlama aracı olacağını göstermiştir. Yapılan araştırmada elde edilen verileri sayısal verilerle destekleyecek anket ya da mülakat uygulamasının olmaması, çalışmanın ulaştığı sonuçları kısıtlı kılmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına paralel olarak işletmelere kurumsal yönetime önem vermeleri ve kurumsal yönetimden daha etkili bir şekilde faydalanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the roles of the organizational management in the companies. To reach the goal a literature review and examination methodologies have been selected. The results of the research showed that the company would have e competition tool with an effective organizational management. The research does not have a questionnaire or the results have not been determined as the statistical analysis so these are the limitations of the study. Also an interview could not be done. The advice of this study is to attach importance to organizational management in the firms and use it effectively.