Türkiye'de Sayıştay denetiminin planlama ve yeniden yapılanma süreçleri ile ilişkisi
Supreme audit and it?s relation to planning and restructuring processes in Turkey
- Tez No: 218826
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
?Türkiye'de Sayıştay Denetiminin Planlama ve Yeniden Yapılanma Süreçleri İle İlişkisi? başlıklı bu tezin amacı, Sayıştay denetiminin yeni kamu yönetimi uygulamaları ve çağdaş denetim teknikleri ile birlikte kamu yönetimi alanındaki planlama ve yeniden yapılanma süreçlerine önemli katkılarda bulunabileceğinin ortaya konmasıdır. Bu amaca yönelik olarak, Sayıştay denetimi ile planlama ve yeniden yapılanma süreçleri arasındaki ilişkiler kamu yönetimindeki yeni gelişmeler ve düzenlemeler ışığında incelenmeye çalışılmıştır.Bu tezde, kamu yönetimindeki değişim ve yeni yaklaşımlar, kamu mali yönetimindeki reform anlayışı, denetim, Sayıştay denetimi ve planlama ve yeniden yapılanma konuları hakkındaki literatür taranmış, özellikle son dönemde ortaya çıkan yeniliklerin birbirleri ile olan etkileşimleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır.Bu tezin temel varsayımı, Türkiye'de Sayıştay denetimi ile kamusal planlama ve yeniden yapılanma süreçleri arasında çok zayıf ve tesadüfi olan ilişkinin, yeni kavram ve uygulamaların hayata geçirilmesi ile birlikte, gelecekte sistemli ve çok daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacağıdır.?Denetim ve Sayıştay? başlıklı birinci bölümde, denetim kavramı daha çok kamusal denetim ve Sayıştay denetimi açısından ele alınarak Sayıştay kavramı kurumsal ve işlevsel açılardan incelenmiştir.?Kamu Yönetiminde Değişim? başlıklı ikinci bölümde, küreselleşme ile birlikte günümüz kamu yönetimlerinde meydana gelen değişim ve bu değişimin getirdiği yeni kavram ve uygulamalar ele alınmıştır.Çalışmanın ?Türk Kamu Mali Yönetiminde Reform? başlıklı üçüncü bölümünde, kamu yönetimlerinde meydana gelen değişimlerin önemli bir ayağını teşkil eden kamu mali yönetim reformunun Türkiye'deki uygulaması incelenmiştir.?Yeni Dönemde Sayıştay Denetimi, Planlama Ve Yeniden Yapılanma? başlıklı son bölümde, kamu yönetiminde birbirini izleyen ve doğrudan etkileyen faaliyetler olmaları nedeniyle, planlama ve denetim faaliyetleri mevcut durumları itibariyle ele alınmış, daha sonra çağdaş denetim yaklaşımları ve bunların Türk Sayıştay'ındaki uygulamalarına yer verilerek Türkiye'de Sayıştay denetiminin geleceğine ilişkin genel bir çerçeve çizilmiş ve son olarak Sayıştay denetiminin kamu yönetiminde planlama ve yeniden yapılanma süreçleri ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, titled as ?Supreme audit and it?s relation to Planning and Restructuring Processes in Turkey?, is to point out that supreme audit may well induce significant contributions to planning and restructuring processes in public administration along with the new public management practices and contemporary audit techniques. For this aim, relations between supreme audit and planning and restructuring processes are examined under the light of new developments and regulations in public administration.In this thesis, literature on developments and new approaches in public administration, the reform conception in public financial management, audit, supreme audit and planning and restructuring topics has been studied and, in particular, interrelations of recent novelties are examined.The main assumption of this thesis is that, along with the introduction of new concepts and implementations, the existing weak and coincidental relationship between supreme audit and public planning and restructuring processes in Turkey will flourish more systematically and strongly in the future.In the first section, titled as ?Audit and Supreme Audit?, the audit concept is examined rather in the context of public audit and supreme audit and the concept of supreme audit is examined under institutional and functional respects.In the second section, titled as ?Modernization in the Public Administration?, the modernization process in contemporary public administrations emerging out of globalization and the new concepts and implementations brought up together are examined.In the third section, titled as ?Reform in Turkish Financial Management?, the implementation of public financial management reform in Turkey which constitutes an important base of outcoming developments in public administration is examined.In the last section, titled as ?Supreme Audit, Planning and Restructuring in the New Era?, due to their successive and directly influential manner in public administration, planning and auditing practices are handled with regard to their existing situations, and then by addressing the contemporary audit approaches and their implementation by Turkish Supreme Audit, a general framework on the future of supreme audit in Turkey is drafted, and yet finally, supreme audit and it?s relation to planning and restructuring processes in public administration is presented.