Muhasebe mesleğinde meslek mensubunun problemleri ve muhasebe denetiminde karşılaşılan hileler, meslek mensubunun tutumu
Problems of professionals in accounting profession and asked packs of fraud of oversight attitude of professionals
  1. Tez No: 428696
  2. Yazar: HASAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de muhasebe mesleği 13.06.1989 yılında yürürlüğe giren 3568 Sayılı meslek yasası ile“Serbest Muhasebecilik (SM), Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavirlik (YMM)”isimleri altında toplanmıştır. 26.07.2008 tarih ve 26948 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5786 sayılı Kanun ile 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun adı“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu”olarak değiştirilmiştir. 3568 Sayılı meslek yasası dört bölümden oluşmaktadır. Yasanın birinci bölü- münde amaç, mesleğin konusu, meslek mensubu olabilmenin genel şartları ve özel şartları, sınavlar, yemin etme, tasdik ve tasdikten doğan sorumluluk konularında bilgi vermektedir. ikinci bölümde, Serbest Muhasebeci Malî Müşavirler ve Yeminli Malî Müşavirler Odaları, kuruluşu, gelirleri, organları, seçimler, toplantılar, disiplin kurulu ve denetleme konularından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin görevleri, organları, toplantılar, disiplin kurulu ve denetleme kurulundan söz edilmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise çeşitli hükümler adı altında Oda ve birlik organlarının seçim esasları, Oda ve birlik organlarının denetimi, Odaların ve birliğin yurt dışında temsili, meslek sırları, reklam yasağı, yasaklar, ücret, görevle ilgili suçlar, disiplin cezaları gibi konulardan bahsedilmektedir.Bu Çalışma üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde Muhasebe Mesleği ve Muhasebe personelinin sorunları, ikinci bölümde Türkiye'de Muhasebe Denetimi, Üçüncü bölümde ise Muhasebe Denetiminde Öne Çıkan Hileler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey 13.06.1989 years in the accounting profession with professional law enacted in 3568“Independent Accountants (SM), Certified Public Accountant (CPA) and Chartered Accountant (CPA)”are grouped under the names. Date 26.07.2008 and numbered 26 948 in the Official Gazette published Law No. 5786 and No. 3568 dated 06.01.1989 Independent Accountants, Certified Public Accountant and Chartered Accountant Act the name of“Certified Public Accountant and Chartered Accountant Law”as It has been changed. 3568 law profession is divided into four sections. The aim of the first split-m law, the profession subject, profession it is to be the general conditions and specific conditions-ri, exams, do not swear, certify and provide information in the confirmation of the liability issue-tion. In the second part, Certified Public Accountant and Chartered Financial Consultants Rooms, organization, income, organs, elections, meetings, disciplinary committee and audit issues are mentioned. In the third chapter, Turkey Certified Public Accountant and Certified Public Accountants Union of Chambers tasks, bodies, meetings are referred to the disciplinary board and the supervisory board. The fourth and final section looks at the various provisions under the name selection principles of Bed and union bodies, Bed and unity it-gun those of control, room and representation abroad unions, trade secrets, advertising law-gu, prohibitions, wage-related offenses task, such as disciplinary penalties It is mentioned subject-d'Or.This study consists of three parts; The first part of the problems in the accounting profession and accounting staff in Turkey Auditing in the second section featured on the three-car section of the Auditing Out Cheats are examined.