Türkiye'de vergi denetimi
Tax audit in Turkey
- Tez No: 428697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Denetim önceden saptanmış ölçütlere göre kanıt toplayarak kanıtları değerleyen bir süreçtir. Muhasebede finansal tablolar açısından muhasebe denetimleri kayıtları genel kabul görmüş standartlara göre uygunluğunun tespiti yapılır. Bizim üzerinde duracağımız konu ise kısaca denetim türleri olacaktır. Vergi denetimi, önce ödenen vergilerin doğruluğunu araştırmak ardından vergi kaybını önlemek için yasalar çerçevesinde denetim yapmaktır. Çünkü devletin ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetleri yürütebilmesi için yapmış olduğu bütçe gelirleri ile mümkündür. Bu gelirlerin en büyük kalemi ise vergi gelirleridir. Vergi gelirlerinin düzgün sağlanması da toplumda adaletli bir şekilde yani gelirine göre vergi ödeme şekli ile mümkündür. Ülkemizde çağdaş vergi sistemi olarak addedilen beyana dayalı bildirim ile beyan edilip tarh edilen vergi sistemi olduğundan çoğu mükellefin vergi kaçırma ve peçeleme durumu söz konusudur. Bunu önlemenin yolu ise yine vergi denetiminden geçer. Bu çalışmam da Türkiye'de vergi denetimi ve denetim süreçlerini aşamalarını denetim ve yoklama ile hedeflenen denetim şekilleri, vergi inceleme türleri yetkililer ve Türkiye'de yeni kurulan vergi denetim kurulunun görevleri yetkileri vergi uzlaşması ile ilgili tarhiyat öncesi ve tarhiyat sonrası uzlaşma şekilleri hakkında gerçekleştirilmiştir. Burada mükellef hakları vergi kanunlarının anlaşılamaması teknolojik yenilikler ve vergi beyanını mükelleflerde uyumunu sağlamak için de önerilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Auditing is a process that evaluates the predetermined criterions by gathering evidences and besides in accounting in terms of financial statements, accounting auditing are made to determine eligibility according to generally accepted standards. The issues which we stand on our article will briefly going to be auditing types. Within the legal framework, tax auditing means the research by the accuracy of the tax paid before tax audits in order to prevent tax losses. Taxes are essential to the state budget economically and socially. Activities in order to conduct these revenues are the largest item in the income tax. Tax justice in is provided by society by sharing the taz according to the ability to pay of each citizen. Because of the tax system in our country which is based on the notifications and declarations there are lots of problems about tax evasion. Tax auditing will help to prevent this problems. In this study of mine you will find audit processes, stages of auditing and inspection with targeted inspection forms. We can tell that this is a study of the official tax inspection types and tax audit committee's tasks that are count as recent developments in Turkey. This article is supported with suggestions in order to amenable rights, missunderstanding in tax law. It tries to ensure compliance with the technological innovations and tax returns taxpayers.