Lider adaylarının sahip oldukları sportif fiziksel kabiliyetin öz liderlik, disiplin ve akademik başarı ile ilişkisi
THE RELATIONSHIP WITH SPORTIVE PHYSICAL ABILITY AND SELF LEADERSHIP, ACADEMIC SUCCESS, DISCIPLINE
- Tez No: 428725
- Danışmanlar: DR. ZAFER ALKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmamızda lider adaylarının sahip oldukları sportif fiziksel kabiliyet ile öz liderlik, disiplin, akademik başarı ve kaynak (sivil ya da askeri lise mezunu) değişkeni arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Lider adaylarının sahip olduğu sportif fiziksel kabiliyetin, öz liderlik, akademik başarı, disiplin durumuna etkisi araştırılmış ve mezun olunan kaynak açısından sportif fiziksel kabiliyet değişkeninde anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma evreni, Kara Harp Okulu dördüncü sınıfta 2014-2015 yıllarında öğrenim görmüş olan 836 Harbiyeliden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi ise 127 Harbiyeliden oluşmaktadır. Elde edilen veriler Korelasyon ve Regresyon ve T testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda lider adaylarının sahip oldukları sportif fiziksel kabiliyetin öz liderlik, akademik başarı, disiplin değişkenleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu ve sportif fiziksel kabiliyetin kaynak değişkenine göre anlamlı farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sportive physical ability levels that the leader candidates have and the variables of self leadership, discipline, academic success, and origin (either civilian or military high school graduate). Accordingly, we investigate the effect of the sportive physical ability levels that leader candidates have on their self leadership, academic success, and discipline levels and attempt to determine whether there is a divergence among their sportive physical ability levels depending on whether they have civilian or military high school origins. The population of this study is the 836 Turkish Military Academy seniors who were educated during the 2014-2015 period. The sample of this study, on the other hand, consists of 127 cadets. The data were analyzed using Correlation, T test, and Regression techniques. The results show that leader candidates's sportive physical ability levels significantly affect their self leadership, academic success, and discipline levels. Also, their sportive physical ability levels significantly differdepending on whether they have civilian or military high school origins.