The use of the internet among EFL teachers at high schools in Eskişehir
Eskişehir il merkezinde çalışan İngilizce öğretmenlerinin internet kullanımları
  1. Tez No: 258122
  2. Yazar: AYŞE AKÇA SAKLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yirmibirinci yüzyılda internet, insanların bir çok alanda işlerini yürütebilmeleri için vazgeçilmez olmaya başlamış ve adeta bir anahtar haline gelmiştir. Eğitim alanında ise internet, dünyanın her yerindeki okulları, öğretmenleri ve öğrencileri bir araya getirebildiği için farklı öğretim metotlarının doğmasını ve yaygınlaşmasını sağlamıştır.İnternetin İngilizce öğretiminde de tüm diğer eğitim alanlarında olduğu gibi önemi büyüktür. Ancak internetin katkıları bilinmesine rağmen, İngilizce öğretmenlerinin interneti öğretim amaçlı kullanmak konusunda ne seviyede oldukları ve bu konuda ne düşündükleri çok fazla bilinmemektedir. İngilizce öğretmenlerinin internet kullanımıyla ilgili dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden İngilizce öğretmenlerinin internet kullanım düzeylerini ve internet kullanımı hakkındaki görüşlerini ölçen çalışmalar yapılmalıdır.Bu çalışma Eskişehir il merkezindeki liselerde çalışan İngilizce öğretmenlerinin internet kullanım düzeyini, kullanım düzeylerini etkileyen faktörleri ve internetin öğretim amaçlı kullanımına dair yaklaşımlarını araştırmaktadır. Araştırma yöntemi olarak hem nicel hem de nitel araştırma modelleri benimsenmiştir. Araştırmanın güvenirliliği açısından nicel veriler nitel yöntemle de desteklenmiştir. Nicel verileri toplamak amacıyla, Eskişehir il merkezindeki devlet liselerinde çalışan İngilizce öğretmenlerine, internet kullanım düzeylerini ve interneti öğretim amaçlı kullanma konusundaki yaklaşımlarını ölçen bir anket uygulanmıştır. Ankete ek olarak 15 öğretmenle görüşme yapılmıştır.Nitel ve nicel yöntemlerle toplanan verilerin analizlerinden elde edilen bulgular, İngilizce öğretmenlerinin internetin öğretim amaçlı kullanılması konusunda olumlu görüşlere ve yaklaşımlara sahip olmalarına rağmen, interneti derslerinde nadiren kullandıklarını göstermektedir. Öğretmenler interneti kişisel ve gelişimsel amaçlı olarak daha fazla kullandıklarını ifade etmişlerdir. Bu verilere dayalı olarak elde edilen bulgular aynı zamanda, öğretmenlerin internete ulaşılabilirliklerinin orta düzeyde olduğunu ve en çok evlerinde internete erişebildiklerini göstermektedir. Öğretmenler, çok fazla insanın az sayıdaki bilgisayarı kullanıyor olmasının öğretmenler odasında ve bilgisayar laboratuvarlarında internet ulaşımlarını sınırladığını; sınıflarda bilgisayar ve internet bağlantısı olmadığı için derslerde interneti kullanamadıklarını ifade etmişlerdir. İnternetin İngilizce derslerine nasıl adapte edileceği ve internet yoluyla ne gibi aktivitelerin yapılabileceği konusunda İngilizce öğretmenlerinin yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadıkları ve hizmet içi eğitime gereksinimleri olduğu da bu araştırmadan çıkan bir diğer sonuçtur.Bu sebeple, öğretmenlerin interneti İngilizce öğretim sürecinde etkili ve yeterli kullanabilmeleri için; internete erişim olanaklarının sunulması, yöneticilerin bu konuda destek ve lider olmaları, dil öğretiminde internet kullanımı konusunda eğitimden geçirilmeleri, öğretmen yetiştiren kurumların programlarına internetin öğrenme ve öğretme sürecinde kullanımı konusunda dersler ekleyerek, öğretmen adaylarının bu bilgi ve becerilerle yetiştirilmeleri gerekmektedir .
Özet (Çeviri)
Internet has become an indispensable key for everyone in many fields in the twenty-first century. In the field of education, internet has enabled students and teachers from all over the world to communicate with each other and has created new ways of learning and teaching ESL/EFL. In spite of widespread internet connections and it is, only a limited number of studies have been conducted on the use of the internet for instructional purposes by ESL teachers so far. Turkey is one of the countries which very few studies has been done on teachers beliefs and practices about the internet use as an instructional tool in EFL classes. However, it is especially important to understand teachers' attitudes toward the internet and their willingness or unwillingness to use it in their classrooms.This study investigated the level of Internet use, especially for instructional purposes, among EFL teachers at High Schools in Eskişehir, their attitudes towards the internet use for instructional purposes and the factors that may affect their internet use for their lessons. A dominant quantitative approach was followed; through which data was gathered by an instrument. The less dominant qualitative method consisted of interviews with a random sample of 15 EFL teachers from the State High Schools in Eskişehir.The results from the data gathered by both quantitative and qualitative methods showed that EFL teachers at state high schools in Eskişehir reported a high level of internet use. This means their internet use is not rare or occasional, they often use the internet. However, they use the internet for instructional purposes less frequently than Professional and personal purposes. The findings also suggest that the participants have high levels of internet use for mainstream Internet applications, while they reported low levels of internet use for more specialized applications.According to the findings EFL teachers at high schools in Eskişehir generally had a moderate access to the internet. Their access to the internet more frequently at their homes and in teachers? rooms at schools than classrooms, computer labs and internet cafés. The participants stated that they did not use internet in their lessons because they did not have computers or internet connections in the classrooms and they rarely access to the internet in the computer labs because too many people use these places.Although findings from both the survey data and the interviews suggest that the participants generally had positive perceptions of the Internet as a tool for EFL instruction, they do not use internet for their lessons. They complained about some factors limiting their internet use for their lessons such as lack of technical resources and support from the directors and lack of time; their needs for more knowledge about how to adapt internet into their lessons and what kind of activities can be done via internet.Therefore, EFL teachers' use of the internet should be promoted and developed by establishing opportunities for teachers to have sufficient training and expertise with the Internet use for their lessons and adequate access for equipment and internet service should be offered.