Terör örgütlerinin internet ortamında yaptıkları çalışmalarda taban oluşturma ve eleman kazanma faaliyetleri (PKK örneği)
The activities of recruitment and basement at terrorist organizations' at the work on the internet (The case of PKK)
- Tez No: 428726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde telekomünikasyon ve internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte dünya üzerindeki mesafeler giderek kısalmış ve hızlı iletişim araçları sayesinde veriler internet ağları üzerinden kolayca, en hızlı şekilde iletilebilir bir hale gelmiştir. İnternetin her yerden kolayca erişilebilir ve ucuz olması ve akıllı telefonların kullanımının giderek artması internet kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir. İnternet teknolojisinin hayatımıza sayısız faydalar kattığı yadsınamaz bir gerçektir. İletişim kurma, haberleri takip etme, eğitim faaliyetleri, sosyal medya kullanımı, alışveriş, bankacılık ödemeleri vb. birçok işlemler internet üzerinden yapılarak insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte internet, kitleleri etkileyebilmek maksadıyla terör örgütleri tarafından propaganda aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada PKK terör örgütünün taban oluşturma ve eleman kazanma faaliyetleri bakımından PKK terör örgütü internet siteleri ve sosyal medya unsurlarından Facebook ve Youtube'a ait sayfalarda incelemelerde bulunulmuştur. Çalışma toplam dört bölümde analiz edilmiştir. I. Bölümde araştırmanın kapsamı ve yönteminden bahsedilmiştir, II. Bölümde kavramsal çerçeve kapsamında terör ve terörizm kavramları, internet ve Türkiye'de internet kullanımı, propaganda ve algı yönetimi ile terörle mücadelede yasal mevzuat üzerinde durulmuştur. III. Bölümde terör örgütü PKK ile ilgili bilgiler ve PKK terör örgütünün Facebook, Youtube ve internet siteleri vasıtası ile taban oluşturma ve eleman kazanma faaliyetlerine yönelik propaganda faaliyetleri ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise internet üzerinden taban oluşturma ve eleman kazanımı faaliyetlerine ek olarak internet teknolojisinin teröristler için ne kadar faydalı olduğu ve kontrolünün zor olduğuna yönelik bilgilendirmeler yapılarak, bu faaliyetlere engel olmak maksadıyla yapılabilecek düzenlemelere yönelik tavsiyeler ve diğer araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of telecommunication and internet technology, the distances are so short and data can be easily conveyed by internet lines thanks to the rapid telecommunication tools. Because of accessing to the internet is so easy and cheap, the increase in the use of smart phones has made the internet usage inevitable. It is an undeniable truth that the internet technology has lots of benefits for the life of people. Communication, reading news, education, sharing and watching videos, using social media, shopping, bank payments, etc. can be easily done by internet and this makes life more easy to live. However, internet can be used as a propaganda tool by terrorist organizations in order to influence the masses. Thus, in this project Facebook, YouTube and internet web sites of PKK are analyzed in the context of recruitment and base activities. While doing this project, it has been parted in four section. In the first section, it has been mentioned about the content and method of the project. In the second section, it has been mentioned about some common concept in literature like terror and terrorism, internet and the use of internet in Turkey, propaganda and perception management and the legal concept about counter-terrorism in Turkey. In the third section, it has been mention about the basic information about the PKK and propaganda activities of PKK on the internet sites, YouTube and Facebook for recruitment and basement. At the last part of the research, in addition to the terrorist organizations' recruitment and base activities, it has been summarized the internet technology, its' beneficial for terrorist organizations and the disadvantages for governments and people. At the same time it has been offered recommendations for regulations to prevent this kind of terrorist activities and some proposals to the researchers.