Lojistik bilgi sistemlerinde meydana gelen reformist dönüşümler: CALS vizyonlu bir tasarım
Logistics information systems reform conversions occurring in concept: CALS vision of a design
- Tez No: 428735
- Danışmanlar: DR. ERCAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Harekât alanını, geri bölgeyi ve ileri hatların tamamını büyük bir resim olarak ortaya koyabilen CALS vizyonlu Lojistik Bilgi Sistemlerinin etkin olarak kullanılması savunma ve güvenlik organizasyonları için önemli bir unsurdur. Özellikle yakın işbirliğinin, veri paylaşımının, verilerin uluslararası standartlara ve metodlara uygun üretilmesinin, üretilen verinin uzun dönem kullanılmasının gerekliliği bu sistemleri Dünya'da savunma ve güvenlik organizasyonları için vazgeçilmez bir unsur haline getirmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmada, savunma ve güvenlik organizasyonları için önemli bir unsur olan CALS vizyonlu bir LBS'nin oluşturulmasında olması gereken modüllerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu hedefi gerçekleştirmek üzere 15 uzmandan DELPHI yöntemi kullanılarak elde edilen veriler, Türkiye'de ve Dünya'daki güvenlik ve savunma organizasyonlarının lojistik bilgi sistem mimarisinden elde edilen bilgiler ışığında LBS'de olması gereken modüller ve bu modüllerin altında bulunması gereken alt modüller belirlenmiştir. Bu modüllerin oluşturulması için gereken zaman ve işgücü planlamasının en uygun şekilde yapılabilmesi için modüllerin önem ve öncelik sıraları oluşturulan 9 kriter ışığında bulanık TOPSIS metodu ile önceliklendirilmiştir. Sonuç olarak çalışma sonunda savunma ve güvenlik organizasyonları için bir LBS tasarımı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Operations area, is an important element for the back area and can reveal a great picture all of the forward line of vision CALS effective use of logistics information systems for defense and security organizations. Especially close cooperation, data exchange, to produce according to international standards and methods of data, the necessity of using long-term data generated has become indispensable for defense and security organizations such systems in the world. The move work from this point, which is an important element for the defense and security organizations CALS visionary aimed to identify the module should be the creation of a LBS. This is to achieve the target of 15 data obtained using experts from DELPHI method, Turkey and the information obtained from the logistics information system architecture of security and defense organization in the world in the light modules should be in lbs and sub-modules to be included under these modules is determined. In this time of need and workforce planning module for the creation of optimal light created 9 criteria importance and priority of the modules to perform prioritized by fuzzy TOPSIS method. As a result, work has finally put forward a design for LBS defense and security organizations.