Türk Kara Kuvvetleri'nde kültürel yönelimler ve liderlik ilişkisi
The relationship between the cultural tendencies and the leadership in Turkish Land Forces
- Tez No: 428734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Kara Kuvvetleri Komutanlığı personelinin bakış açısıyla Türk toplumuna özgü mevcut kültürel yönelimler (as is- kültürel uygulamalar) ve olması arzu edilen kültürel yönelimleri (should be- kültürel değerler) ortaya çıkarmak, tercih edilen liderlik tarzlarını ortaya koymak ve bu liderlik tarzlarının tercih edilmesinde kültürel yönelimlerin rolünü tespit etmektir. Nicel yönelimli ve tarama tipi olan bu çalışmada 525 kişiden anket tekniği ile ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Çalışmada üç temel konuda araştırma soruları oluşturulmuştur. Bunlardan birincisi mevcut ve olması arzu edilen kültürel eğilimlere ilişkin GLOBE araştırmasından bu yana herhangi bir değişimin yaşanıp yaşanmadığı ile ilgilidir. İkinci olarak GLOBE araştırması ile ortaya konulan altı adet liderlik tarzına ilişkin K.K.K. personelinin tercihleri, oluşturulan araştırma soruları ile sorgulanmıştır. Son olarak ise oluşturulan araştırma soruları ile liderlik tarzlarının tercih edilmesinde kültürel eğilimlerin rolü irdelenmiştir. İlk iki konudaki araştırma soruları elde edilen tanımlayıcı istatistikler ile cevaplandırılmıştır. Üçüncü konudaki araştırma sorularını cevaplamak için öncelikle demografik değişkenlerin (cinsiyet, medeni durum, statü, yaş ve hizmet yılı) liderlik tarzlarının tercihine ilişkin etkisi yapılan t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Daha sonra yapılan hiyerarşik regresyon analizi ile kültürel eğilimlerin liderlik tarzlarının tercih edilmesinde ne gibi bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden liderlik tarzlarının tercih edilmesinde anlamlı etkiye sahip olduğu görülenler hiyerarşik regresyon analizinde kontrol değişkeni olarak analize dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda, Türk toplumunda toplulukçu ve yüksek güç mesafeli yapının hâlen hakim olduğu ve diğer kültürel boyutlar bakımından küçük farklılıkların meydana geldiği, kendi odaklı liderlik tarzı dışında diğer liderlik tarzlarının önemli oranda tercih edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca kültürel eğilimlerin de liderlik tarzlarının tercih edilmesinde ciddi bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cultural tendencies (as is and should be) unique to Turkish society, the preferred leadership styles and the impact of cultural tendencies on leadership style preferences. This is a quantitative and survey type research. The data which was obtained from 525 people using questionnaire. There are research questions about three main issues. The first issue is questioning if there is a change in the cultural tendencies in Turkish society since GLOBE research or not. The second issue is questioning the leadership style preferences of Turkish Land Forces' employees within the six leadership styles which were defined in GLOBE research. The third and the last issue is questioning the impact of cultural tendencies on the leadership style preferences. The research questions about the first and the second issues were answered by the help of the descriptive statistics. In order to answer the research questions about the third issue the effect of demographic variables were determined by the help of t tests, ANOVA and correlation analysis. Then the impact of cultural tendencies on leadership style preferences was tested by hierarchical regression analysis. The variables which have significant effect on the leadership preferences were controlled in hierarchical regression analysis. The study results indicated that collectivism and high power distance is still pervasive in Turkish society. There has been little change for other cultural dimensions. The leadership styles were highly preferred except the self protective leadership style. Study results also indicated that cultural tendencies have significant effect on leadership style preferences.