Örgütsel ağlar ve kurumsal mantıklar: Türkiye Savunma Sanayi üzerine bir araştırma
Organizational networks and institutional logics: a study in Turkey Defense Industry
  1. Tez No: 428750
  2. Yazar: OZAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ CENK SÖZEN, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Örgüt kuramları yazını incelendiğinde birçok örgütün bir araya gelerek oluşturdukları örgütsel alan içerisinde var olan ve ilişkiler ağının kimliğini oluşturan kurumsal mantıkları belirleme konusu halen güncelliğini korumaktadır. Ancak yapılan çalışmalar ele alındığında mikro aktör olan bireyin göz ardı edildiği anlaşılmaktadır. Söz konusu eksikliği gidermek amacıyla, bu çalışma, mikro aktörün sahip olduğu sosyal sermayeden yola çıkılarak bir örgütsel alana hâkim kurumsal mantık veya mantıkları belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, toplanan veriler iki analiz aşaması neticesinde yorumlanmıştır. Birinci analiz aşamasında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı çatısı altında faaliyet gösteren ve müsteşarlığın“şirketlerimiz”olarak tanımladığı 34 örgütün yönetim kurulu üyeleri ve üst kademe yöneticilerinin bilgilerine ulaşılmıştır. Toplamda 256 aktörden toplanan verilerle sırasıyla derece merkeziliği, yakınlık merkeziliği ve arasındalık merkeziliği ölçümleri yapılmıştır. Birinci analiz aşaması neticesinde en yüksek merkezilik ölçüm değerlerini alan on örgütten toplanan verilerle ikinci analiz aşaması gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada ise toplamda 142 yöneticinin bilgilerine ulaşılmış ve birinci aşamada olduğu gibi üç tür merkezilik ölçümü yapılmıştır. Çalışmanın neticesinde, Thornton ve Ocasio (2008)'un“kapitalist piyasa”ve“bürokratik devlet”olarak tanımladığı iki tür mantığın Türkiye'deki Savunma Sanayi Sektöründe baskın mantıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When there is a look at the literature of the organizational theory, it has been obtained that the institutional logic in an organizational field -which got formed and identified by the cross relationships among organizations- is still seen as a contemporary issue. However, after the researches done, it has been obtained that individuals who are the micro-actors have been omitted. In order to eliminate this omitment, this study aims to identify the institutional logic behind an organizational area that is based on the social capital of that individuals have. For this purpose, collected data is interpreted based on the considered results of two consecutive analysis phases. In the first one, individual information collected from individuals those are the board of directors and upper management of 34 different organizations that are called“our firms”under the organizational chart of“Udersecretariat for Defense Industries”'. A data set that is collected from 256 different individuals has been categorized based on the examination of degree centrality, closeness centrality and betweenness centrality. The top 10 organizations with the highest degree of examinations among all have been selected as the targeted data set for the second analysis phase. In the second one, with the data collected from a total of 142 managers, another examination based on the same criteria has been performed between all. As a result, it has been obtained that the ideas which is identified as 'capitalist market' and 'bureaucratic state' by Thornton & Ocasio (2008) are predominantly exist under the defense industry.