At the nexus of institutional logics and political networks: The case of academic hiring in newly founded management departments in Turkey
Kurumsal mantıklar ve siyasi ağlar bağlamında Türkiye'de yeni kurulan işletme bölümlerinde akademik işe alma
  1. Tez No: 461193
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Kurumsal karmaşıklık alanındaki çalışmalar kurumsal mantıklarla ilintili olan alan düzeyindeki aktörlerin ağları içerisinde inşa edilen bireysel ve örgütsel kimliklerinin, kurumsal karmaşıklığa verdikleri tepkilerini nasıl biçimlendirdiği ile ilgilenir. Ancak bu yazın, bireylerin ve örgütlerin içinde yer aldıkları sosyal ağların kurumsal mantıklardan bağımsız bir şekilde kimlikler aracılığıyla davranışı şekillendirebileceğini dikkate almamaktadır. Bu çalışma siyasi ağ temelli bireysel ve örgütsel kimliklerin örgütsel aktörlerin çevredeki karmaşıklığı yorumlamalarını ve buna verdikleri tepkilerini inceleyerek kurumsal karmaşıklık yazınını genişletmeyi amaçlayan bir çabayı yansıtmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma örgütsel aktörlerin alan düzeyindeki çoklu kurumsal mantıklar ile toplum düzeyindeki farklı siyasi ağlara yerleşikliğinin örgüt içindeki yönetsel kararlara nasıl etki ettiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de 2007 ve 2014 yılları arasında kurulmuş işletme bölümlerindeki akademik işe alma kararlarını çevreleyen kurumsal ve siyasal bağlama odaklanan bu araştırma, karar vericinin farklı kurumsal mantıklara (tekli veya çoklu) veya farklı siyasi ağlara (açık veya kapalı) yerleşiklik derecesinin, hangi kurumsal mantıklarla ve siyasi ağlarla özdeşleşen akademisyenleri işe almaya karar vereceğini etkilediğini öne sürmektedir. Bulgular, işe alınan akademisyenlerin hakim kurumsal mantıklar ve siyasi ağlara yerleşiklik derecelerinin sahiplik yapısı, coğrafi konum ve siyasi bağlam gibi bir dizi koşulsal etmenlere bağlı olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Research on institutional complexity pointed to how individual and organizational identities that are constructed within a network of field-level actors associated with institutional logics drive individual and organizational responses to institutional complexity. This body of research, however, neglected that social networks to which individuals and organizations are linked can be independent from institutional logics, and can influence their behaviors through identities formed within the networks. This study is an attempt to extend research on institutional complexity by examining how individual and organizational identities emanated from political networks in which they are embedded may also shape organizational actors' interpretations of and responses to complexities in environment, depending on their alignment with those identities. The purpose of this study is to explore how individual embeddedness in multiple institutional logics at the field level and in political networks at the societal level shape managerial decisions within organizations. Focusing on the institutional and political environments surrounding academic hiring decisions of management departments of the universities founded between 2007 and 2014 in Turkey, this research proposes that the degrees of individual decision-makers' embeddedness in alternative institutional logics (single versus multiple) and in different political networks (open versus closed) interactively influence their decisions on hiring new academicians with varying identification with institutional logics and embeddedness in political networks. The findings reveal that resulting recruited academic staff have shown variations with regard to their embeddedness in prevailing institutional logics and political networks depending on several contingency factors pertaining to ownership structures, geographic location and political context.