An assessment of new regionalism: the case of Turkey
Yeni bölgecilik'in değerlendirmesi: Türkiye'nin durumu
- Tez No: 428757
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA ÖZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma Yeni Bölgecilik literatürünü analiz etmektedir ve Yeni Bölgecilik'i kullanarak Türkiye'nin ulus-altı bölgeleri için belirlenen yenilenmiş planlama gündemini değerlendirmektedir. Bu amaçla, ilk olarak, 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını takiben bölgesel kalkınma planlamasının tarihi tartışılmaktadır. Daha sonra, kökeninin değerlendirilmesinden başlanarak, Yeni Bölgecilik incelenmektedir. Yazının temel kavramları sunulmaktadır ve aleyhinde yöneltilmiş olan sert eleştiriler derinlemesine araştırılmaktadır. Bugün, Yeni Bölgecilik bölgesel çalışmalardaki baskın söylemi oluşturmaktadır ve uluslararası kurumların bölgesel planlama gündemlerine dikkate değer katkı sağlamaktadır. Türkiye'nin politik ve ekonomik meselelerinde önemli etkileri olan Avrupa Birliği de bu kurumlardan biridir. Bu yüzden, Helsinki Zirvesi'ni takiben yoğunlaşan Avrupa Birliği ilişkileriyle beraber, yazının Türkiye'nin bölgesel kalkınma stratejilerine nüfus etmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu tez, Yeni Bölgecilik'in yayılması altında gruplandırılabilecek olan tam olarak bu spesifik bölgesel kalkınma stratejilerini araştırmaktadır. Bu amaçla, Devlet Planlama Teşkilatı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından son onyılda hazırlanmış olan bazı kamu planları ve belgeleri taranmaktadır. Ortaya çıkan sonuç, bu planların adım adım değerlendirilmesinde işaret edildiği gibi, pek çoğunun yoğun bir biçimde Yeni Bölgecilik yazınıyla karakterize olduğudur. Bu çalışma eleştirileri dikkate alarak Türkiye'deki Yeni Bölgeci politikaları yeniden şekillendirmeyi amaçlayacak olan gelecekteki olası çalışmaların önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the New Regionalism literature, and evaluates the renewed planning agenda which is assigned for sub-national regions in Turkey by making use of the New Regionalism. For that purpose, initially, the history of regional development planning following the establishment of the Republic of Turkey in 1923 is discussed. Later, New Regionalism is examined, starting with an evaluation of its origins. The main concepts of the literature are introduced, and the severe criticisms raised against it are studied in depth. Today, New Regionalism provides the dominant discourse in regional studies, and contributes drastically to the regional planning agendas of international institutions. The European Union, which has a significant impact on Turkey's political and economic issues, is one of these institutions. Therefore, after the intensified relations with the European Union following the Helsinki Summit, it was inevitable that the literature would penetrate into Turkey's regional development strategies. This thesis searches for exactly these specific regional development strategies which can be grouped under the diffusion of New Regionalism. To this end, some public plans and documents, which are prepared by the State Planning Organization, Small and Medium Enterprises Development Organization, and Ministry of Industry and Trade in the last decade, are covered. The conclusion reached is that, as they are addressed by a step by step evaluation of these plans, most of them are heavily characterized by the New Regionalism literature. This study paves the way for possible future research which will seek to reformulate Turkey's New Regionalist policies, by taking account of the criticisms.