Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında ürogenital sistem kistlerinin sıklığı ile semen anomalileri ve infertilite ile ilişkili parametrelerin değerlendirilmesi
Otozomal domi̇nant poli̇ki̇sti̇k böbrek hastaliğinda ürogeni̇tal si̇stem ki̇stleri̇ni̇n sikliği i̇le semen anomali̇leri̇ ve i̇nferti̇li̇te i̇le i̇li̇şki̇li̇ parametreleri̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 428773
  2. Yazar: SAMİ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUMEYZA KAZANCIOĞLU, DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH), en sık görülen kalıtsal böbrek hastalığıdır. Böbrek dışında kardiyovasküler, gastrointestinal, ürogenital ve merkezi sinir sistemi gibi birçok sistemde patolojilere sebep olabildiğinden sistemik bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Tüm dünyada son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) olgularının önemli bir sebebidir. Karaciğer dışında dalak, pankreas, özefagus, akciğer, tiroid, merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, over, mesane, uterus, testis, epididim, prostat ve veziküla seminalis kistlerin görülebileceği diğer organlardır. Genital kanal kistleri ile ilişkili ya da ilişkisiz semen ve üreme disfonksiyonunun değerlendirildiği kontrollü çalışma yoktur. Bu çalışmada amacımız non-üremik evredeki ODPBH'de ürogenital sistem kistlerinin kapsamlı olarak taranması, semen patolojilerinin ve infertilitenin değerlendirilmesi, tüm genital kanal kistlerinin semen anormallikleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla hasta gruptan rutin muayene ve biyokimyasal analizler yapıldıktan sonra MRG ile böbrekler ve ayrıca KC, seminal vezikül ve prostat kistleri, skrotal USG ile epididim kistleri araştırıldı. Toplam 27 hastalardan ve ayrıca 17 sağlıklı kontrol grubunda semen analizi yapıldı. Hastaların 10'u dışında hepsinde en az bir bölgede ürogenital kist saptandı. Hasta grupta ayrıca, kontrol grubuna oranla anlamlı olarak infertilite oranları yüksek idi. Semem analizlerinde de bununla uyumlu olacak şekilde hasta grupta hem sperm sayısı, hem de hareket yetenekleri belirgin olarak kötüydü. Epididim kistlerinin varlığı ile sperm sayı ve hareket bozuklukları arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç olarak; otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında ürogenital kistler sık görülen ekstrarenal bulgulardan olup bu bulgular renal fonksiyonların henüz bozulmadığı evrelerden itibaren saptanabilmektedir. ODPBH olan erkeklerde, non-üremik dönemde dahi infertilite sıklığı, sağlıklı popülasyona göre belirgin olarak artmıştır. Bu infertiliteden hem sperm sayısı, hem de motilite kusurları sorumludur. Spermatogenez ve sperm motilite bozuklukları ODPBH'deki silier patolojiye bağlı olabileceği gibi ürogenital kistlerle de ilişkili olabilir. Ürogenital kistlerin semen patolojilerindeki rolünü açığa çıkartmaya yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ODPBH) is the most common hereditary renal disease. Apart from the kidney, it is considered as a systemic disease because it can cause pathologies in many systems such as cardiovascular, gastrointestinal, urogenital and central nervous system. It is an important cause of end stage renal failure (ESRD) in the whole world. Apart from the liver, spleen, pancreas, esophagus, lung, thyroid, central nervous system, cardiovascular system, over, bladder, uterus, testis, epididymis, prostate and other organs in which vesicle seminalis cysts can be seen. There are no controlled studies evaluating siren and reproductive dysfunction associated with or without genital canal cysts. In this study, we aimed to investigate the comprehensive screening of urogenital system cysts, evaluation of syllable pathologies and infertility, and the relationship of all genital tract cysts to sylvian abnormalities in non-uremic ODPBH. For this purpose, after the routine examination and biochemical analyzes were performed from the patient group, the kidneys with MRI, as well as KC, seminal vesicle and prostate cysts, scrotal USG and epididymal cysts were investigated. Sine analysis was performed in 27 patients and 17 healthy control groups. At least one urogenital cyst was detected in all but 10 of the patients. The patient group also had a significantly higher rate of infertility than the control group. Semen analysis also showed that both the number of sperm and the ability to move were significantly worse in the patient group. There was a significant relationship between the presence of epididymal cysts and sperm count and movement disorders. As a result; Urogenital cysts in autosomal dominant polycystic kidney disease are common extrarenal findings and these findings can be detected from the stages in which renal function has not yet deteriorated. In males with ODPD, the frequency of infertility, even in the non-uremic period, has increased significantly compared to the healthy population. This infertile is responsible for both sperm count and motility defects. Spermatogenesis and sperm motility disorders The silier in ODPBH may be related to pathology or to urogenital cysts. There is a need for studies to remove the role of urogenital cysts in the sperm pathology.