Zihinsel engelli çocuklarla çalışan sınıf öğretmenleri ile normal ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenleri arasındaki kaygı düzeyi karşılaştırması
Comparison of anxiety level between the teachers working in general primary school classes and the teachers working with mentally retarded children
- Tez No: 428778
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ESİN CANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada“Zihinsel Engelli Çocuklarla Çalışan Sınıf Öğretmenleri ile Normal İlköğretim Okullarında Çalışan Sınıf Öğretmenleri arasında kaygı düzeyi açısından bir fark var mı?”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu amaçla, İstanbul ilinde görev yapan zihinsel engellilerle çalışan sınıf öğretmenlerinden 50 kişi, normal ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenlerinden 50 kişi olmak üzere 100 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Kaygı düzeyini ölçmek üzere Taylor Açık Kaygı Envanteri ve Sürekli Kaygı Envanteri gibi iki ayrı kaygı envanteri örneklem grubuna birebir uygulanmıştır. Envanterler puanlandıktan sonra elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. İki grubun ortalama puanları bulunmuş ve bu ortalamalar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı“t”testi ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, cinsiyet ve medeni hal değişkenlerinin öğretmenler arasında kaygı düzeyi açısından bir fark yaratmadığı görülmüştür. Ancak, normal ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin zihinsel engellilerle çalışan gruba göre daha kaygılı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this investigation, it has been searched the answer to the question“is there a difference in the anxiety level between the teachers working in normal primary school classes and the teachers retarded children classes?”To this end, a sampling of a group of 100 people have been formed. 50 teachers working in normal primary school classes and another sampling of a group of 50 teachers working in retarded children classes. In order to measure the anxiety level, two different anxiety level invantory has been applied to the samplings. Following the numbering of the invantories, the result obtained have been analysed in the SPSS packet programme. The average results of the two groups have been found and with the“t”test it has been examined if these averages are significantly different or not. According to the results obtained, it has been observed that sex and marital status variations do not create a difference regarding the anxiety levels of the teachers. Nevertheless, it has been observed that the group of teachers working in normal primary school classes are more anxious that the group working in mentally retarded classes.