Bilginin bir iç işletme kaynağı olarak stratejik yönetimi ve bilişim sektöründen bir uygulama
Knowledge as an internal resource in the strategic management process
  1. Tez No: 428779
  2. Yazar: HATİCE GÖKÇE DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Bilginin Bir İç İşletme Kaynağı Olarak Stratejik Yönetimi ve Bilişim Sektöründen Bir Uygulama”adlı yüksek lisans tezinde Türkiye için yeni bir kavram olan bilgi yönetimi irdelenmektedir. Avrupa ve Amerika'da hızla önem kazanan, asıl çıkış teorisi Japon kaynaklı olan bu yaklaşımda bilginin yalnız açık bilgi olarak yönetimi ve enformasyon teknolojilerinden yararlanma değil, aynı zamanda örgüt içindeki insan ilişkilerinin ve etkileşimlerinin bilgi yönetimi üzerindeki önemi vurgulanmaktadır. Bilgi toplumu, bilgi hiyerarşisi, stratejik yönetim ile bilgi yönetimi arasındaki ilişkiler incelendikten sonra, araştırma konusunda yeni yönetim yaklaşımları ve teknolojiyi izleyen bir örneklem seçilmiş, uygulama bilişim sektöründe kalite belgeli işletmelerle gerçekleştirilmiştir. Küresel ekonomide bilginin yerini tartışarak başlayan tez, örgütlerde kullanılan bilgi yönetimi adımları ve kullanılan modellerle ilerlemekte, son olarak da bilgi ve strateji ilişkisini irdelemektedir. Bilişm sektöründe 36 kuruma yapılan uygulama ile stratejik yönetim ve bilgiyi stratejik kullanma konusunda birçok nokta irdelenmiş, kurumların özellikle açık bilgi paylaşımına odaklandıkları, stratejik öneme sahip örtük bilginin geri planda kaldığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study entitled“Knowledge as an Internal Resource in the Strategic Management Process”discusses in the first chapter the impact of globalization on the knowledge society and the legal adjustments made according to new circumstances. The terminology on knowledge is explained with the help of the list on knowledge types. In this chapter“The Knowledge Creation Process”is also exemplified and elucidated with its four modes. In the second chapter the knowledge management issues are discussed with all the details of this process like knowledge aims, storage, saving, sharing and using and measuring organizational knowledge. New approaches in this area are also mentioned at the end of this chapter.The third chapter handles the relationship of knowledge to strategy and the significance of knowledge in the strategic management process. Finally the fourth chapter discusses the results of the research study conducted among the firms of the information-telecommunication sector. These firms received quality certificates of international quality institues according to ISO.The results of this research show that these firms are generally information technology oriented and do not express organiztonal learning and sharing as their priority.