Meme kanserli kadınlarda hücresel adhezyon moleküllerinin prognostik ve prediktif değerinin araştırılması
Meme kanserli kadinlarda hücresel adhezyon moleküllerinin prognostik ve prediktif değerinin araştirilmasi
- Tez No: 428781
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ VATANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamıza Şubat 2010-Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ne başvuran meme kanserli 96 hasta ile 30 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu alındı. Tedavi öncesi hasta serumlarından elde edilen vasküler hücre adhezyon molekülü-1 (VCAM-1) ve epitelyal hücre adhezyon molekülü (EpCAM) düzeyleri değerlendirildi. Hastaların %71' i östrojen reseptörü (ER) (+), %32' si human epidermal büyüme faktör reseptör – 2 (HER-2) (+), %38,5' i erken evre, %23' ü lokal ileri ve %38,5'i metastatikti. Hastaların büyük kısmı (%78) kemoterapiye yanıtlıydı. Hastalar uluslararası kabul edilen tedavi prensiplerine göre tedavi edildi. Hasta serum EpCAM düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study included 96 consecutive patients with braest cancer, who admitted to Istanbul University, Institute of Oncology from February 2010 to January 2013 and 30 healthy controls. Pre-treatment serum vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) and epithelial cell adhesion molecule (EpCAM) levels were evaluated. Seventy-one percent of the patients were estrogen receptor (ER) (+) while 32% were human epidermal growth factor (HER-2) (+). Thirty-eight and a half percent of the patients had early staged disease whereas 23% had locally advanced and 38,5% had metastatic disease. Majority of the patients (78%) were responsive to the chemotherapy. Patients were treated according to internationally accepted principles. Baseline serum EpCAM levels of patients were significantly higher than control group (p0.05).