Travma sonrası stres belirtileri, alt tipleri ve bu alt tipleri belirleyen özellikler
Travma sonrasi stres beli̇rti̇leri̇, alt ti̇pleri̇ ve bu alt ti̇pleri̇ beli̇rleyen özelli̇kler
  1. Tez No: 428780
  2. Yazar: MÜNEVVER HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MUHARREM YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri, önemli bir deprem ülkesi olan Türkiye'de doğal afetler ve sonuçları ile ilgili öncelikle eğitim ve planlama konusundaki aciliyeti ve eksikliği bir kez daha ortaya koymuştur. Psikolojik travmalardan sonra en sık karşılaşılan bozukluğun Travma Sonrası Stres Bozukluğu olduğu bilinmekle birlikte, çeşitli çalışmalar ve klinik gözlemler sendromun farklı türleri (alt tipleri) olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada TSSB'ye ait olası alt tipler ve bu tipler arasındaki fenomenolojik, sosyodemografik ve klinik farklılıklar ve ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmaya 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini Istanbul ve Izmit'te yaşamış olan 82 kişi alınmıştır. 43 kişi 17 Ağustos 1999 depremini takiben Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ruhsal Travma Polikliniği'ne depreme bağlı ruhsal yakınmalarla ilk kez tedavi başvurusu olan, 39 kişi ise, deprem sonrası 6. aydan itibaren (17 Şubat 1999) düzenli olarak ziyaret edilen İzmit şehri Yahyakaptan semtindeki prefabrik yerleşim bölgesinden seçilmiştir. Grubun değerlendirilmesinde, depremin etkilerini değerlendirme formu, travmatik yaşam olayları listesi, disosiyatif yaşantılar ölçeği, kronik travma sonrası stres bozukluğu belirti ölçeği (PCLC) kullanılmıştır. Bu çalışmada, 3 ayrı travma sonrası stres bozukluğu alt tipi tespit edilmiştir. Bu alt tipler; Yeniden yaşantılama-duygusal donukluk alt tipi, 2.Uyanlmışlık alt tipi, 3. Dissosiyatif belirtiler-kaçınma alt tipidir. Bu grupları sırasıyla, 1 .ileri yaş, disosiyasyona eğilim, 2.ileri yaş, disosiyasyona eğilim, kadın cinsiyet, 3 .deprem sonrası yaşanan göç belirlemiştir. Daha önce yapılan çalışmalar ve çalışmamızın sonuçlarına göre TSSB pek çok psikiyatrik bozukluk gibi homojen bir tam kategorisi olmayabilir ve alt tipleri olabilir. Bu alt tiplerin saptanabilmesi koruyucu ruh sağlığı, afet sonrası ruh sağlığı hizmetlerini daha nitelikli hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY August 17 th and November 12 th Earthquakes in Turkey ,which suffers from earthquake frequently, show us that it is urgency and deficiency on training and planning about natural disasters with the results. PTSD is known as the most frequent disorder which occurs after psychological traumas. Varìous studies and clinic observations of PTSD show different subtypes of this syndrome. In this study, probable subtypes of PTSD and phenomenological, sociodemographic and clinic differences and relations among these types are investigated. 82 persons, who were exposed to August 17 th and November 12 th Earthquakes in Istanbul and Izmit were taken in this study. 43 of them, who applied for therapy for the first time, with the psychological complaints originated from the earthquake to psychological trauma outpatient department of Bakırköy State Hospital for Psychiatric and Neurologic Disease and , 39 of them, who live in Yahyakaptan region of Izmit had been chousen between the sixth month and the first year after the earthquake. Evaluating The Effects of Earthquake Form, List of Traumatic Experiences, Dissosiative Experience Scale and PCLC,(Scale of stress disorder after chronic trauma) were used. In this study, three different subtypes of PTSD were reported. These subtypes are that; 1) Numbing and Reexperiencing 2) Hyperarousal 3)Dissosiation and Avoidance .These subtypes were reported by some features.These features are ; I)old age and dissosiative symptoms 2) old age, dissosiative symptoms and female sex 3) migration after earthquke. PTSD may not be a homogeneous diagnostic category so that it may have subtypes. If these subtypes are recognized, using preventive psychological health and the psychiatric support after the earthquake will be more qualified.