Dinamik geometri yazılımı kullanarak göz izleme yöntemi ile alan bağımsız bilişsel stile sahip matematik öğretmen adaylarının problem çözme becerilerinin öğrenme stilleri açısından incelenmesi
Investigation of the field independent mathematic teacher candidates' problem solving skills with their learning style by using dynamic geometry software through eye tracking methodology
  1. Tez No: 428793
  2. Yazar: HACER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL YALÇINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, dinamik geometri yazılımı kullanarak, göz izleme yöntemi ile alan bağımsız bilişsel stile sahip matematik öğretmen adaylarının problem çözme becerilerinin öğrenme stilleri açısından ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada, nicel ve nitel verilerin birleştirilmesiyle oluşturulan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır Çalışmanın örneklemini Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği'nde okuyan 8 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adayları Geogebra® kullanmayı bilme ve alan bağımsız bilişsel stile sahip olma durumuna göre seçilmiştir. Öğretmen adaylarına geometri ile ilgili, Geogebra® kullanarak çözmeleri için 3 soru sorulmuştur. Bu esnada öğretmen adaylarının problem çözme becerileri ile ilgili bilgi edinebilmek için adayların göz hareketleri kayıt altına alınmıştır. Adayların göz hareketleri Tobii Studio® ile kayıt altına alınmış ve analiz edilmiştir. Göz izleme cihazının katılımcı hakkında verdiği haritalar, istatistikler, video kayıtları ve soruların çözümlerinden aldıkları puanlar sayesinde gerekli analizler yapılıp, öğretmen adayların problem çözme becerileri, onların öğrenme stilleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, ayrıştıran öğrenme stiline sahip olan öğrencilerin, özümseyen öğrenme stiline sahip olan öğretmen adaylarından, problem çözme basamaklarının her birinde daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the field independent mathematics teacher candidates' problem solving skills with their learning style by using dynamic geometry software through eye tracking methodology. The mixed method approach was used for combining quantitative data and qualitative data. Eight mathematics teacher candidates from the department of the Elementary Mathematics Education in Baskent University were participated. Teacher candidates were chosen according to the criterias of knowing how to use Geogebra® and having field independent cognitive style. The teacher candidates were asked to solve the three geometry questions by using Geogebra®. While they were solving these questions, their eye movements were recorded to investigate their problem solving skills. Their eye movements were recorded and analyzed through the“Tobii Eye Tracking Program- Tobii Studio®”. The maps, statistics and video records that were given with the eye tracking software and the scores of the questions of the teacher candidates were analyzed then compared with their problem solving skills between their learning styles. According to results of the study, the teacher candidates that have converger learning style are more successful on each steps of the problem solving process than have assimilator learning style.