Propofol indüksiyonu öncesinde verilen lidokain ve deksmedetomidinin laringeal maske yerleştirilmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of lidocaine and dexmedetomidine on the laryngeal mask insertion before propofol induction
- Tez No: 428794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KİTAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada laringeal maske (LMA) yerleştirilmesi için propofol-deksmedetomidin ve propofol-lidokain ile uygulanan anestezi indüksiyonunun LMA yerleştirilme koşulları ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Sistoskopi uygulanacak ASA I-II grubundaki yaşları 40 ile 75 arasında değişen 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon amacıyla preoperatif dönemde akşam saat: 24:00'de 0.5 mg alprazolam tablet oral yoldan, sabah ameliyathaneye gelmeden hemen önce de 0.05 mg/kg'dan midozalam IM olarak uygulandı. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak propofol-lidokain uygulanan grup, Grup L ; propofol-deksmedetomidin uygulanan grup ise Grup D olarak adlandırıldı. 3 dakikalık preoksijenizasyonu takiben, Grup L'ye 1,5μg/kg lidokain ve Grup D'ye ise 1μg/kg deksmedetomidin (20cc SF ile sulandırılarak ) 2 dakika içerisinde verildi. Her iki grupta da ilaçların tamamlanmasından 30 saniye sonra; 2.5 mg/kg propofol ile anestezi indüksiyonu sağlandı. Anestezi idamesinde ise, 4,5L/dk taze gaz akımı sağlayacak şekilde %45 oksijen içerisinde, %55 N2O ve %1.5 sevofluran kullanıldı. Propofol enjeksiyonunun tamamlanmasından 90 saniye sonra LMA yerleştirilmesi için ilk deneme yapıldı. Hastaların bazal , LMA öncesi 90. sn, LMA sonrası 1.,3.,5.,10 ve 15. dk.'lardaki Sistolik Arter Basıncı (SAB) , Diastolik Arter Basıncı (DAB) , Ortalama Arter Basıncı (OAB), Kalp Atım Hızı (KAH) , oksijen saturasyonu kaydedildi. LMA yerleşimi sırasında LMA deneme sayısı, ağız açıklığı, öksürük, laringospazm, LMA yerleştirme kolaylığı, öğürme, mide distansiyonu, ekstremite hareketi ve spontan solunumları gözlendi. Bazal SAB , DAB , OAB , KAH değerleri her iki grupta eşit olarak bulundu (p>0.05). LMA öncesi 90.sn , LMA sonrası 3.dk , 5.dk , 10.dk , 15. dk SAB , DAB , OAB , KAH değerleri Grup L'de Grup D'ye göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05) Sonuç olarak; bu çalışmada 2.5 mg/kg propofol indüksiyonu öncesi uygulanan 1 μg/kg desmedetomidin ile aynı şekilde uygulanan 1.5 mg/kg lidokainin LMA yerleştirilmesi için ideal ve benzer koşullar sağladığı , deskmedetomidin-propofol kombinasyonun lidokain-propofol kombinasyonuna göre kardiyovasküler yanıtı daha fazla baskıladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of propofol-dexmedetomidine and propofol-lidocaine anesthesia induction on LMA placement and hemodynamics for laryngeal mask (LMA) insertion. Sixty patients aged between 40 and 75 years in the ASA I-II group undergoing cystoscopy were included in the study. For premedication purposes, 0.5 mg alprazolam tablet was administered by oral route at 24.00 hours in the evening and midazolam IM was administered at 0.05 mg / kg just before the morning operation. Patients were randomly divided into two groups: propofol-lidocaine, Group L; Group treated with propofol-dexmedetomidine was called Group D. Following 3 minutes of preoxygenation, Group L received 1.5 μg / kg lidocaine and Group D received 1 μg / kg dexmedetomidine (diluted with 20 cc SF) within 2 minutes. In both groups, 30 seconds after completion of the drugs; anesthesia induction was achieved with 2.5 mg / kg propofol. In anesthesia maintenance, 55% N2O and 1.5% sevoflurane were used in 45% oxygen to provide fresh gas flow of 4.5 L / min. The first attempt was made to place the LMA 90 seconds after completion of the propofol injection. Systolic Arterial Pressure (SAB), Diastolic Arterial Pressure (DAB), Mean Arterial Pressure (OAB), Heart Rate Pulse Rate (HR), oxygen saturation recorded. LMA trial count, mouth openness, cough, laryngospasm, LMA placement ease, gumming, stomach distension, limb movement and spontaneous respiration were observed during LMA placement. Basal SAB, DAB, MAP and HR were found to be equal in both groups (p> 0.05). The values of SAD, DAB, OAB, CAD were significantly higher in Group L than Group D (p 0.05) As a result; This study concluded that 1.5 mg / kg lidocaine administered in the same manner as 1 μg / kg desmedetomidine before induction of 2.5 mg / kg propofol resulted in more cardiovascular response than lidocaine-propofol combination with dexmedetomidine-propofol combination, which provides ideal and similar conditions for LMA placement.