Design and synthesis of a low-band gap perylene imides
Düşük band aralıklı perilen imitlerin tasarımı ve sentezi
- Tez No: 428807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKUT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Boya Duyarlı Güneş Pilleri halen, yalnızca %10-%12 arasında güç dönüşüm verimliliği elde edebilmişlerdir. Verimlilklerinde artış ancak yeni malzemelerin geliştirilmesi ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada izomerik olarak saf iki yeni 1,7-sübstitüe perilen-imid tasarlanarak, sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Nihai amaç malzemelerin güneş ışığı hasatını genişletmek ve yük ayrımı ve taşıma yeteneklerini geliştirmektir. Bu amaçla, bir dizi elektron donör grup, perilen biriminin çekirdek konumlarına eklenmiştir. Böylece, absorbsiyon spektrumlarında kırmızıya kayma elde edilerek, fotovoltaik uygulamalarda verimliliği arttırabilecek bir gelişme sağlanmıştır. Sentezlenen yeni malzemelerin yapısal karakterizasyonları ve fotofiziksel özellikleri araştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dye-sensitized solar cells have only achieved between 10% to 12% power conversion efficiency. Therefore, a major advancement in the conversion efficiency would be possible if new materials are developed. In this study, two novel isomerically pure 1, 7-bay substituted perylene-bisimides were designed, synthesized and characterized. The ultimate aim is to expand the solar light harvesting and to improve charge separation and transport abilities. To achieve the goal, a number of various donor substituents were introduced at the core positions of the perylene unit. This led to an enhancement of the spectral response in the red region of the solar spectrum, thus, a step to improving the performance of photovoltaics. The structural and photophysical characteristics of the synthesized new materials were investigated and discussed.