Üniversite öğrencilerinde çözüm odaklı düşünmenin depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship between the solution focused thinking and depression, anxiety, stress, psychological well being among university students
- Tez No: 428812
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL HAMARTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çözüm odaklı düşünceleriyledepresyon, anksiyete, stres ve psikolojik iyi oluş durumları arasında anlamlı düzeyde ilişki olup olmadığını ve de çözüm odaklı düşünmenin depresyon, stres, anksiyete ve psikolojik iyi oluşu yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, fakültelerin 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma örneklemi 433'ü kız ve 215'i erkek olmak üzere toplam 648 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaş aralığı 18-28 ve yaş ortalaması ise 21,20'dir.Verilerin toplanmasında Çözüm Odaklı Envanter (Şanal-Karahan ve Hamarta, 2015), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (Akın ve Çetin, 2007) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (Telef, 2013) kullanılmıştır. Hedefe yönelim, kaynakları harekete geçirme ve problemden ayırma alt boyutlarıyla çözüm odaklı düşüncenin; depresyon, stres, anksiyete ve psikolojik iyi oluşu yordayıp yordamadığını belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi, varyans analizive bağımsız t testi yapılmıştır. Araştırma bulgulara göre, çözüm odaklı düşüncenin üç alt boyutu olan hedefe yönelim, kaynakları harekete geçirme, problemden ayırma boyutları ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönde, depresyon, anksiyete ve stres ile negatif yönde anlamlı düzeyde bir ilişki vardır. Hedefe yönelim, kaynakları harekete geçirme ve problemden ayırma alt boyutlarıyla çözüm odaklı düşünce; depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik iyi olmayı anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine if there is a significant and meaningful relation between the university students' solution-focused thinking, depression, anxiety, stress and psychological well being and if their solution-focused thinking predicts their depression, anxiety, stress and psychological well being. The scope of this research was comprised of undergraduate students from different faculties of Necmettin Erbakan University. The sample set of the research was composed of university students from different faculties and participants were 1., 2., 3. and 4. grades students chosen by random cluster sampling method. Participants were made up of 648 students including 443 females and 215 males with ages ranging from 18-28, with a mean of 21,20. In order to collect the data, Solution Focused Inventory (Şanal-Karahan and Hamarta, 2015), The Depression Anxiety Stress Scale (Akın and Çetin, 2007) ve The Flourishing Scale (Telef, 2013) were used. To determine whether solution-focused thinking- with goal orientation, resource activitation and problem disengagement- predicts depression, anxiety, stress and psychological well being, simple linear regression analysis, variance analysis and independence t-test were used. The findings of the research show that there is a positive significant relationship between psychological well beingand goal orientation, resource activation, problem disengagement which are the three subscales of the solution-focused thinking andthere is a negative significant relationship between depression, anxiety, stress and these three subscales. The solution focused thinking with its subscales predicts significantly depression, anxiety, stress and psychological well being.