Kienböck (lunat kemik avasküler nekrozu) hastalığında vaskülarize kemik grefti uygulamasının sonuçları
Kienböck ( lunate avascular necrosis of bone ) results of vascularized bone graft applications disease
- Tez No: 428869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Radius distalinden elde edilen pediküllü vaskülarize kemik grefti ile revaskülarizasyon prosedürü Kienböck hastalarının tedavisinde uygulanan tedavi alternatiflerinden birisidir. Bizde bu çalışmamızda pediküllü vaskülarize greft kullanılarak tedavi edilen Kienböck hastalarının ameliyat sonrası klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal and Metod: İleriye dönük olarak planlanan bu çalışmada 2011-2015 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde cerrahi olarak tedavi edilen toplam 12 hasta (E/K = 5/7) değerlendirildi. Değerlendirme klinik olarak vizüel analog skala (VAS), Modifiye Mayo el bileği değerlendirme skalası ve DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) skorlaması ile yapıldı. Radyolojik değerlendime ise magnetik rezonans görüntüleme ve teknesyum kemik sintigrafisi ile yapıldı. Sonuçlar: On iki hastanın ortalama (20 ay aralığında) takip kontrollerinde fizik muayeneleri yapıldı ve görüntüleme yöntemleriyle (X-Ray, MRG, Kemik tarama sintigrafisi) değerlendirildi. Hastaların tamamı operasyondan memnun kaldı. Hastaların izlemlerinde hiçbirinde ek cerrahi prosedür ihtiyacı olmadı. Hastaların çoğunluğunda MRG ve kemik tarama sintigrafisinde revaskülarizasyona ait bulgular saptadık. Çıkarım Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlara göre Kienböck hastalığının cerrahi tedavisinde vaskülarize kemik grefti uygulaması tatminkar klinik ve radyolojik sonuçlara neden olmaktadır. Anahtar Kelime:Kienbock, Kienbock disease, pediküllü kemik grefti
Özet (Çeviri)
Purpose: Revascularization procedure via pedicled vascularized bone graft based on the distal Radius is a alternative treatment procedure in the Kienbock disease. In this study, was evaluated the results of patients with Kienböck disease treated with a pedicled vascularized bone graft with postoperative clinical examination and radiologic imaging assessment. Materials and Methods: In a prospective study of total 12 patients (M/F= 5/7) who were operated in the Department of Orthopaedics and Traumatology at Harran University Medical Faculty and Research Hospital from 2011 to 2015. Patients who were diagnosed Kienböck disease were only included. We intended to examine the patients at the follow up with radiographic and clinical examination at a mean of in 20 months after the operation. Clinical examination was done with visual analog scale (VAS), modified Mayo wrist score and DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) score. Radiologic examination was done with magnetic resonance examination and technetium bone scintigraphy. Results: twelve patients attended the follow-up examination and were reviewed with imaging (X-Ray, MRI, and Bone scan scintigraphy) and clinical examination at a mean (in 20 mounths) after the operation. They all stated that they were satisfied with the operation. None of the patients had any further surgery in the observation period. In most of the patients we found sign of revascularization with the assessment of MRI and bone scan scintigraphy. Conclusions: Revascularization procedure alone with vascularized bone grafting for Kienböck disease demonstrated favorable short-term results and MRI and Bone scan scintigraphy are recommended as follow up valuable assessment tools. Keywods: kienbock , kienbock disease, pedicled vascularized bone graft