3 boyutlu baskı teknolojisi ile oluşturulmuş c şekilli yapay kök kanallarında farklı kök kanal dolum yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of different root canal filling techniques in C shaped artificial root canals producted by 3 dimensional printing technology
  1. Tez No: 428868
  2. Yazar: TUBA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DAVUT ÇAPAR, DOÇ. DR. ILGIN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, C1 konfigürasyonuna sahip C şekilli mandibular molar dişin 3D baskı teknolojisi ile elde edilen aynı anatomiye sahip replikaları ile farklı kök kanal dolum yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, kök anatomisine göre seçilen mandibular molar dişlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile görüntüleri alınmıştır ve birinci tip (C1 konfigürasyonu) C şekilli kanala sahip mandibular molar diş tespit edilmiştir. Dişin kök kanal şekillendirilmesi ProTaper Universal döner alet sistemi ve el eğeleri kombinasyonu ile yapıldıktan sonra şekillendirmenin kontrol edilmesi amacıyla tekrar KIBT ile görüntüsü alınmıştır. Şekillendirilen diş mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranarak .stl formatında 3D modeli elde edilmiştir. Elde edilen 3D model 3D yazıcıya aktarılarak diş ile aynı anatomiye sahip 80 adet replika elde edilmiştir. Örnekler 4 gruba ayrılarak (n=20), 1. Grup: Kor taşıyıcılı sistem (GuttaCore), 2. Grup: Devamlı ısı ile obturasyon yöntemi (Sistem B), 3. Grup: Soğuk lateral kompaksiyon yöntemi, 4. Grup: Soğuk enjekte edilebilir dolum yöntemi (GuttaFlow Bioseal) olacak şekilde kök kanal dolumları yapılmıştır. Dolumları yapılan örneklerin apikalden itibaren 2, 4, 6, 8 ve 10 mm'lik yatay kesitleri alınmıştır. Elde edilen kesitlerden stereomikroskop ile 32X büyütme altında görüntüler alındıktan sonra güta perka, pat ve boşluk alan hesaplamaları yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi MANOVA ve Tukey HSD testleri ile yapılmıştır (p=0,05). Yapılan analizler sonucunda apikalde en çok boşluk alanı Sistem B en az ise soğuk lateral kompaksiyon grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of different root canal filling methods with C shaped replicas which have C1 configuration obtained from a mandibular molar tooth by 3D printer technology. In the study, extracted mandibular molars were selected according to the root anatomy and examined with cone beam computed tomography. Then mandibular molar with C-shaped canal which has type I configuration (C1) was determined. The root canal shaping of mandibular molar was performed with ProTaper Universal rotary instruments and hand files combination and examined again with cone beam computed tomography to control root canal shaping. The mandibular molar was scanned with micro computed tomography and 3D modelling was obtained in .stl format. 3D model was transferred to the 3D printer and 80 replicas of mandibular molar tooth were producted. Specimens were divided into 4 groups (n = 20) and obturated with in group 1: Core carrier system (GuttaCore), in group 2: Continuous wave obturation system (System B), in group 3: Cold lateral compaction technique and in group 4: Injectable cold filling method (GuttaFlow Bioseal). After obturation procedure, all specimens sectioned horizontally 2, 4, 6, 8, and 10 mm from the apical of specimens. The sections were imagined at X32 magnification under stereomicroscope and the percentage area of gutta percha, sealer and void were measured. Statistical analysis of data was performed using MANOVA and Tukey HSD tests (p = 0.05). The analysis results are as follows; the most void area at 2 mm was observed in System B group and at least in cold lateral compaction group. There was no statistical difference between cold lateral compaction and GuttaFlow Bioseal groups. (p>0,05).