Fibromiyalji sendromlu kadınlarda serum s100b, oksidan ve antioksidan kapasitenin klinik bulgularla ilişkisi
The relationship between serum S100B, antioxidant, oxidative capacity and clinical findings i̇n women with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 428874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, kötü uyku kalitesi ve kognitif bozukluklarla karakterize bir kronik ağrı sendromudur. S100 proteinleri pek çok hücresel olayda düzenleyici rolleri olan multifonksiyonel proteinlerdir. En çok çalışılan üyelerinden biri olan S100B proteini pek çok klinik patolojide ağrı ve depresyonun araştırılmasında kullanılmıştır. Oksidatif stres basitçe, vücudun antioksidan savunması ile hücrelerin lipid tabakasının peroksidasyonuna neden olan serbest radikal üretimi arasındaki dengesizlik olarak ifade edilir. Oksidatif stresin FMS patofizyolojisinde önemli bir rolü olabilir. Bu çalışmada fibromiyalji sendromlu kadınlarda serum S100B protein, total oksidatif stres ve total antioksidan sistem düzeyleriyle ağrı düzeyi, uyku kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1990 Amerika Romatizma Cemiyeti (ACR) kriterlerine göre FM tanısı almış 40 hasta ve 43 kontrol çalışmaya alındı. Serum s100B düzeyi ELISA yöntemiyle ölçüldü. TAS, TOS, OSİ düzeyleri Erel yöntemi ile çalışıldı. Çalışmada istatistiksel analizler SPSS 18.0 programı kullanılarak yapıldı ve p < 0,05 olması anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: FMS'u olan hasta grubunda, serum S100B düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic pain syndrome accompanied by extensive pain in body, fatigue, poor sleep quality and cognitive difficulties. S100 proteins are multifunctional proteins with a regulatory role in a variety of cellular processes. The most studied member. Protein S100B, has been investigated as a marker of pain and depression in various clinical pathologies. Oxidative stres might be defined in simple terms as an imbalance between anti-oxidative defence of the body and free radical production responsible for peroxidation of lipid layer of cell walls. Oxidative stress could play an important role in pathophysiology of FMS. The aim of present study is to investigate the relationship between serum s100b, antioxidant, oxidative capacity and clinical findings in women with fibromyalgia syndrome. Material and method: 40 patients who met the 1990 ACR criteria for the classification of FM and 43 healthy controls were enrolled to the study. Measurement of serum S100B was performed by ELISA kits. TAS (Total antioksidan status), TOS (Total oksidan status) and OSI (oxidative stres index) were studied at peripheral venous blood by Erel method.