Batın cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif non-invaziv mekanik ventilasyon yöntemlerinin (CPAP and BIPAP) uygulanmasının solunum mekanikleri ve gaz değişimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluating and comparing the effects of postoperative noninvasive mechanical ventilation (CPAP and BIPAP) on pulmonary mechanics and pulmonary gas exchange after abdominal surgery
  1. Tez No: 390139
  2. Yazar: HATİCE YAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızın amacı, erken postoperatif dönemde (ilk 1 saat içinde) üst batın cerrahisi geçiren hastalarda, farklı iki teknik ile uyguladığımız“Continous Positive Airway Pressure”(CPAP),“Bilevel Positive Airway Pressure”(BIPAP) ve oksijen destekli spontan solunum uygulamalarının solunum mekanikleri, gaz değişimi, yüze bası ve ağız kuruluğuna olan etkilerinin değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Çalışmaya elektif laparotomi ile üst batın cerrahisi geçiren ASA II-III, 25-75 yaşları arasında, KOAH tanısı olan 80 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Postoperatif 1 saat boyunca profilaktik BIPAP (1.grup), yüksek akımlı CPAP (2.grup), düşük akımlı CPAP (3.grup) ve yüz maskesi ile oksijen tedavisi ve derin nefes alma egzersizleri ile solunum fizyoterapisi (4.grup) yapıldı. Preoperatif, postoperatif tedavi öncesi ve sonrası KTA, noninvasif kan basıncı, PaO2, PaCO2, SaO2, TV ve DSS ölçümleri yapıldı. Hastalara ağız kuruluğu ve maskeye bağlı bası izi olup olmadığı kaydedildi. Tüm uygulamaların postop 0. saate göre postop 1. saat PaO2'yi ve TV'yi artırdığını saptadık. Düşük akımlı CPAP uygulamasının PaO2 ve SpO2'yi daha fazla artırdığını, TV değerlerinin postoperatif dönemde preoperatif dönemden daha yüksek olduğunu bulduk. PaCO2 değerlerinin postoperatif arttığını ve postoperatif 1.saatte ise 4.grup dışındaki tüm gruplarda PaCO2 değerleri başlangıç değerlerine yakın değerlere düştüğünü saptadık. Sonuç olarak, üst batın cerrahisi geçiren KOAH tanılı hastalara proflaktik postoperatif erken dönem uygulanan solunum desteği erken dönem solunum fonksiyonlarının bozulmasını ve gelişebilecek hipoksiyi önledi. Bu teknikler arasında düşük akımlı CPAP uygulamasının PaO2, SpO2, TV üzerine iyileştirici etkisi daha fazla saptandı. NIMV uygulamasının güvenli olduğu ve hemodinamiyi bozmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate and compare the short term effects of prophylactic CPAP, BIPAP and deep breathing exercises with O2 therapy with mask on lung function tests and pulmonary gas exchange. In the present study, 80 patients who had elective abdominal surgery with laparotomy, whose ages 40-65 and ASA II- III and who had known COPD are included. Subjects were randomly allocated to one of four group. During first postoperative hour, first grup of subjects receieved BIPAP, second group received high flow CPAP, third group received low flow CPAP and forth group recieved deep breathing exercises, respiratory physiotherapy and O2 therapy. PaO2, PaCO2, SaO2, TV, heart rate, noninvasive blood pressure and RR were measured before anaesthesia, before and after applications. If subjects had dry mouth or face mask lesion, it was recorded. In all groups, PaO2 and TV measurements are higher at end of postoperative first hour than at postoperative zero hour. We found that patients recieved low flow CPAP had better PaO2 and SpO2 values than other three groups. In low flow CPAP subjects, TV measures are higher postoperatively than preoperative measures. PCO2 measurements elevated postoperatively and at the end of first hour, they decreased aproximately preoperative values except fourth group. In conclusion, respiratory support applied at early postoperative period, prevent deterioration of pulmonary functions and hipoksemia. We found that low fow CPAP had better effects on PaO2, SpO2, TV than other three technics. We also determined that NIMV was safe and didn't change the hemodynamics.