Çocuk hastalarda beden kitle indeksi ile diş yaşı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Association between body mass index and dental AGE among pediatric patients
  1. Tez No: 428885
  2. Yazar: BANU GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİN ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türk çocuklarında beden kitle indeksleri (BKİ; kg/m2) ve diş yaşı arasındaki ilişkinin iki farklı diş yaşı belirleme yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaşları 7-13 arasında 284 (139 kız, 145 erkek) çocuk hasta dahil edildi. Hastaların boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları boy ölçerli dijital bir terazi kullanılarak ölçüldü. Hastalar, BKİ hesaplandıktan sonra yaşa ve cinsiyete özel büyüme tabloları kullanılarak gruplandırıldı. Çocukların diş yaşları iki farklı metot; Demirjian ve Willems metodları kullanılarak belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Ki-kare testi, Paired T testi, Student's T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) (Post Hoc Tukey HSD) kullanıldı. BKİ'nin diş yaşı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analiz modelleri kullanıldı. Bulgular: Yaş farkları Demirjian metoduna göre kızlarda 0,67 ± 1,23; erkeklerde 0,61 ± 1,56; Willems metoduna göre ise kızlarda -0,11±0,72; erkeklerde -0,02±0,81 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between body mass index (BMI; kg/m2) and the dental age by using two different age estimation methods among Turkish children. Material and Method: 284 pediatric patients (139 girls and 145 boys), aged 7-13 years (mean age 10.02 ± 1.7 years) were included to study. Weight and height status of the patients was measured with a digital scale and stadiometer. BMI was calculated and the patients were categorized using age and gender specific growth charts. The dental developmental ages of the children were assessed using two different age estimation methods; Demirjian and Willems methods. The statistical analysis of all data was performed using Chi-square, Paired T, Student's T and One-Way ANOVA (Post Hoc Tukey HSD) tests. Multiple Linear regression models were used to assess the effect of the BMI percentile on dental age. Results: The Demirjian method overestimated the chronologic age by 0.67±1.23 and 0.61 ± 1.56 years, while Willems method underestimated chronologic age by -0.11±0.72 and -0.02±0.81 years among girls and boys, respectively.