Standart kemik defektlerinde yeni nesil trombosit konsantrasyonun kemik oluşumu üzerine etkisi
The effect of the new generation platelet concentration on the standardized bone defects
- Tez No: 428886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DORUK KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yüksek konsantrasyon trombosit içeren ürünlerin salgıladıkları büyüme faktörleri, sitokin ve mediyatörler ile hücre aktivasyonunu sağlayarak doku rejenerasyonunu hızlandırmaktadır. İkinci nesil trombosit konsantrasyonu olan Trombositten Zengin Fibrin (TZF) kanın biyokimyasal işleme tabi olmadan elde edilen formudur. Geliştirilmiş-Trombositten Zengin Fibrin (G-TZF) fikri fibrin yapısında bulunan nötrofilik granülositlerin doku iyileşmesini hızlandırabileceği ancak granülositlerin fibrin yapı içindeki dağılımının santrifüj devrine ve hızına bağlı olarak değişebileceği hipotezinden doğmuştur. Bu çalışmanın amacı, yeni nesil trombosit konsantrasyonu olan G-TZF'nin tavşan modelinde kemik oluşumu üzerine etkisini histolopatolojik olarak değerlendirmektir. Deneysel hayvan çalışmasında 10 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Mandibula korpusu açığa çıkarıldıktan sonra kemikte trefan frezler yardımı ile standart kemik defektleri oluşturuldu. Birinci grupta mandibula sağ mandibula posterior defektine TZF (2700 rpm 12 dakika), sağ mandibula anterior defektine G-TZF (1500 rpm 14 dakika), sol mandibulada oluşturulan defekte ek herhangi bir materyal yerleştirilmedi. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonunu sağlamak amacı ile defekt yüzeyleri membran ile kapatıldı. Cerrahi saha primer kapatıldı. Operasyondan 2 ay sonra kemik iyileşmesini değerlendirmek için tavşanlar sakrifiye edildi. Elde edilen örnekler histolopatolojik olarak değerlendirildi. Histolojik incelemelerde gruplar arasında kemik dolumu miktarı ve kemik kalitesi açısından belirgin bir fark izlenmemiştir. Operasyondan 2 ay sonra alınan örneklerde kontrol grubunda oluşan yeni kemik dokusu miktarı ortalama %42,5 TZF kullanılan grupta %56.9, G-TZF uygulanan grupta ise %55 olarak tespit edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizde ise aradaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. P=0,437 (p>0,05) Grup A'nın (TZF) yeni kemik dolum puanı diğer gruplardan yüksek görülmektedir. Grup B'nin (G-TZF) yeni kemik dolum puanı Grup C'den (boş defekt) yüksek olduğu söylenebilir. Çalışma sonuçlarına göre; kemik doku oluşumu açısından TZF ve G-TZF arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı ancak trombositten zengin biyomateryallerin kullanımının kemik doku oluşumununda etkili olabileceği söylenebilir. Trombositten zengin biyomateryallerin kullanımı ile oluşacak kemiğin kalitesi ve kemik oluşum hızının tanımlanabilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Products containing a high concentration of platelets which secretes growth factors, cytokines and mediators can accelerates tissue regeneration by providing cell activation. Recent studies shows that neutrophilic granulocytes which shelter in fibrin structure accelerates tissues healing. Distribution of granulocytes in the fibrin structure is considered to vary depending on the centrifugation speed. Purpose of this study is to evaluate the effect of the new generation of platelet concentration on bone formation. New generation platelet concentration was defined by Choukroun. In this study 10 New Zealand rabbits were used in this experimental animal studies. After Mandibular corpus uncovered with the help of trephine burs standard bone defects were created. In the first group PRF (2400 rpm 12 min) applied to the right mandibular posterior defects. In the second group A-PRF (1500 rpm 14 min) applied to the right mandibular anterior defects. Empty defect on the left mandibular side is constituted the control group. Membranes were used for guided tissue regeneration. 3 months after surgery rabbits were sacrificed to evaluate bone healing. The resulting samples were evaluated histologically. The aim of this study to define the effects of the centrifugal force (speed and time) on cell distribution relevant for bone healing. In histological examination significant difference was not observed between groups about the amount of bone filling and bone quality. . P=0,437 (p>0,05) New bone filling point in control group %42,5, in PRF group %56,9, in A-PRF group %55. Each experimental group formed more new bone than the control group .Group A new bone filling points, is recognized to be higher than the other groups. Group B scores is said to be high than Group C. Furthermore studies are needed to observe the bone formation speed and to observe the bone quality.