Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk kardiyoloji kliniğimizde holter EKG ile saptanan aritmilerle vitamin D düzeyi arasındaki ilişkinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of the relationship between arrhythmias detected by holter ECG and vitamin D levels in the pediatric cardiology clinic of Dokuz Eylül University Faculty of medicine
- Tez No: 924762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: D vitamini, kalsiyum ve fosfor emiliminde , kemik mineralizasyonunda ve olgunlaşmasında kalsiyum ve analoglarının tübüler yeniden emiliminde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalarda, kardiyovasküler hastalıklarla güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. D vitamini metebolizması bozuklukları ile ventriküler repolarizasyon anomalileri, atriyal fibrilasyon gibi önemli aritmiler arasındaki ilişkinin gösterildiği çocuk ve yetişkin çalışmaları son yıllarda artış göstermiştir. Bizim çalışmamızda pediatrik hasta popülasyonunda D vitamini düzeyi ile kardiyak ritim bozuklukları arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, tek merkezli, kesitsel olarak yapılan çalışmamız Mayıs 2023- Mayıs 2024 aralığında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) hastanesi çocuk kardiyoloji bölümüne başvuran Holter elektrokardiyogram ve 12 derivasyonlu EKG cihazlarıyla çekilen EKG'lerinde ritim bozukluğu tanısı alan ve eş zamanlı veya son 3 ay içinde D vitamini düzeyi bakılan 69 hastayı içermektedir. Merkezimize başvuran hastaların günlük gözlem, yatış ve poliklinik başvurularında alınan notlardan başvuru anındaki yaş(ay), boy, kilo, cinsiyet, vücut kitle indeksi(VKİ), sistolik ve diyastolik kan basıncı, laboratuvar verileri (hemoglobin düzeyi (g/dl) platelet sayısı, Ca (mg/dl), Na (mmol/L), K ( mmol/L), Magnezyum(mg/dl) düzeyleri) kayıt altına alındı. Konjenital kalp hastalığı ve kronik hastalığı olan hastalar ile elektrolit düzeyleri normal aralıkta olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. EKG parametreleri olarak ortalama hız PR mesafesi, QRS genişliği, QTc aralığı değerleri incelendi. Holter kayıtlarındaki ritim bozukluklarına göre hastalar supraventriküler ekstrasistoller, kardiyak ileti defektleri ve ventriküler ritim bozuklukları olarak gruplandırıldı. Hastalar, D vitamini seviyelerine göre üç gruba ayrıldı: D vitamini yeterliliği (20-100 ng/mL veya 50-250 nmol/L), D vitamini yetersizliği (12-20 ng/mL veya 30-50 nmol/L) ve D vitamini eksikliği (0,05). Ancak, sistolik kan basıncı ile D vitamini seviyeleri arasında negatif yönlü zayıf bir korelasyon gözlendi (r=-0,288; p0,05). XII Ritim bozukluğu olan çocukların D vitamini düzeyleri ile QTc ve diğer EKG parametreleri arasında (PR mesafesi, QRS genişliği, ortalama hız) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Olguların D vitamini düzeyleri ile supraventriküler ve ventriküler ekstrasistol yüzdeleri ve kardiyak ileti defektleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda ritim bozukluğu olan çocukların yaklaşık %50'sinde D vitamini yetersizliği düzeyleri saptanmış olmasına rağmen, vitamin D düzeyi ile EKG intervalleri, ileti bozuklukları arasında bir ilinti görülmedi. Ayrıca çocuklarda en sık görülen ritim bozukluklarından ekstrasistoller ile D vitamini arasında istatistiksel olarak bağıntı bulunamadı. D vitamininin ritim bozuklukları üzerindeki etkisini daha kapsamlı değerlendirebilmek için daha büyük hasta gruplarıyla gerçekleştirilecek ileriye dönük çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Vitamin D plays a crucial role in the absorption of calcium and phosphorus, bone mineralization, and the tubular reabsorption of calcium and analogs. Additionally, recent studies have strongly associated vitamin D with cardiovascular diseases. Studies in both children and adults have shown an increased incidence of significant arrhythmias such as ventricular repolarization anomalies and atrial fibrillation associated with vitamin D metabolism disorders. Our study aims to investigate the relationship between vitamin D levels and cardiac arrhythmias in a pediatric patient population. Materials and Methods: Our study is a retrospective, single-center, cross-sectional study conducted between May 2023 and May 2024. It includes 69 patients who were diagnosed with arrhythmias based on Holter electrocardiogram (ECG) and 12-lead ECG devices, and who had their vitamin D levels measured concurrently or within the last 3 months, at the pediatric cardiology department of Dokuz Eylül University (DEU) Hospital. Data collected from patient admission records included age (years), gender, height, weight, body mass index (BMI), systolic and diastolic blood pressure, and laboratory values (hemoglobin level (g/dl), platelet count, Na (mmol/L), K (mmol/L), Ca (mg/dl), and magnesium (mg/dl)). Patients with congenital heart disease, chronic illnesses, or abnormal electrolyte levels were excluded from the study. ECG parameters such as average heart rate, PR interval, QRS width, and QTc interval were analyzed. Based on Holter records, patients were categorized into groups with supraventricular ectopics, cardiac conduction defects, and ventricular arrhythmias. Vitamin D levels were categorized into three groups: vitamin D sufficiency (20-100 ng/mL [50-250 nmol/L]), vitamin D insufficiency (12-20 ng/mL [30-50 nmol/L]), and vitamin D deficiency (0.05). A weak negative correlation was found between systolic blood pressure and vitamin D levels (r=-0.288; p0.05). There was no statistically significant relationship between vitamin D levels and QTc and other ECG parameters (PR interval, QRS width, average heart rate) (p>0.05). No significant correlation was found between vitamin D levels and the percentage of supraventricular and ventricular ectopics or cardiac conduction defects (p>0.05). XV Conclusion: Although approximately 50% of children with arrhythmias in our study had vitamin D insufficiency levels, no correlation was found between vitamin D levels and ECG intervals or conduction disorders. Additionally, no statistical association was found between vitamin D levels and the most common arrhythmias in children, such as ectopics. Further studies with larger sample sizes are needed to analyze the effects of vitamin D on arrhythmias