Postmodern ve tarihsel eski üzerine çağdaş çözümleme
- Tez No: 42889
- Danışmanlar: PROF. KADRİ ÖZAYTEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 45 - ÖZET Bugün tartışılan postmodern“durum”bir okuma modeli olarak da tanımlanır ve tezde böyle karşımıza çıkar. Bu“durumla yan yana duran şeyler için, ne biçim renkten daha farklı, ne renk söz'den daha başka, ne anlatı sözden daha üstün gelir, denilebilir. Tezde yer aldığı şekli ile şöyle düşünülmeli ki, Dünya ve üzerinde yaşadığımız toprak, ekonomi, iletişim, politika,sanatımız ve sanat çılar sınırlı olsa da, atmosfer farklı topluluklarca ortak solunuyor. Küre, dünya, uzay, uydu, hız, iletim ne varsa 'durum'dan anında haberimiz oluyor, kaçmamız mümkün gözükmüyor. ”Enerji“ ”dinamik“ heryerde. VE Tarihe olan ihtiyacımız karşısında, yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Global görmek istediğimiz, lokal estetik arketipler yeni alışkanlıklarımızla yan yana geliyor. MODERN'in bir eleştirisi olarak çözümlendiği görülen postmodern tarih geçmişi içinde yer alan biçimlerle, yan yana, nasıl çözümlenir? Burada, 'Postmodern' kesit tarihsel ”eski“ üzerine çağdaş çözümleme. VE sonuç, Okuma/Çizgi/Eğrilerle VE devam ediyor ANAHTAR KELİMELER: kültürel çoğulluk/yan yana gelme/simulation/ Neohistorizm/sembolikkoloj/üretimin tüketimi/strateji/”durum"
Özet (Çeviri)
46 - SUMMARY The postmodern 'state' discussed today, is described as a read model and it appears so in the thesis. For the things at the side of 'state' can be said; form isnot different from color, color from word, discussion from word no more. It should be thought that, as it is explained in the thesis; the earth and the soil we live on, economy, politics, communication, our art and the artists even they all are limited, the atmosphere is breathed by different communities commonly. The globe, the earth, the space, the satellite, the speed, the communication and whatever, we are informed immediately, it is not possible to escape from this.“Energy”,“dynamics”everywhere AND Based on our need of history, our life habits are changing. The local esthetic arktypes, our custom we want to perceive as global, are cretaing our new custom. How are postmodern that is seen to be analysed as a critic of MODERN, with the forms that are in the perspective of history analysed? Here, a contemporary analyse on“Postmodern”history“old”. AND, final Read/line/with Helezon AND continuing keywords: cultural pluralism / ecletleism/sim ulat ion ( n eohl ştoris m / sembolik kolaj f cosumption of production / strateji /“state”