Berkeley idealizminin temel kavramları
Main concepts of Berkeley's idealism
  1. Tez No: 42888
  2. Yazar: ŞEREF GÜNDAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BERKELEY İDEALİZMİNİN TEMEL KAVRAMLARI Şeref GÜNDAY Danışman:Prof.Dr.Abdulkuddüs BİNGÖL 1995 Sayfa: JurirProf.Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Bu çalışmanın amacı Berkeley felsefesinin temel kavramlarını ve ilgili tartışmaları göstermektedir. Giriş kısmında biz, 17. ve 18.yy. bilim ve felsefesine işaret ettik. Biz aynı zamanda bu dönenim Berkeley felsefesi üzerinde çok etkili olduğunu gösterdik. Daha sonra temsili realizmin reddi üzerinde durduk. Temsili realizmin temsilcisi Locke olduğu için biz Locke'un kainat anlayışını ve felsefesini verdik, özellikle de Locke'un birincil ve ikincil nitelikler ayrımına dikkat çektik. İkinci kısımda, ilgimizi Berkeley'in idealizmi ve Tann'sı üzerinde yoğunlaştırdık. Berkeley'in temel tezi olan“varlık algılanmaktır”hükmünü izah ettik. Bunu yaptık çünkü, Berkeley'in felsefesinde idealizim ve Tanrı birlikte gelmektedir. Diğer kısımlar da idealizim ve ilgili kavramlarla ilgilidir. Bunlardan bir tanesi de zihin-idea ilişkisidir. Bu yüzden, biz bu ilişkiyi de araştırdık. Diğer bir önemli bağlantı algı ve bilgidir. Biz aynı zamanda bu ilişkinin detaylarını da verdik. Söylediğimiz gibi, Berkeley dönemin bilmi ile birlikte düşünülmelidir. Bu nedenle, bilim ve Tanrı ilişkisini açıkladık. Tabiat kanunları nedeniyle bilim ve Tanrı arasında bir ilişki vardır. Çünkü tabiat kanunları Tanrı'nın fikirleridir. Biz aynı zamanda Berkeley'de bir“zihin felsefesi”bulunabileceğini düşündük ve ona işaret ettik. Çalışmanın sonuna doğru Berkeley'in temel tartışması olan maddenin reddini verdik. Çalışmanın sonunda zorluklara ve bu zorluklara verilen cevaplara yer verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesls MAIN CONCEPTS OF BERKELEY'S IDEALISM Şeref GÜNDAY Supervlsor:Prof.Dr.Abdulkuddüs BİNGÖL 1995 Page: Jury: Prof.Dr.Abdulkuddüs BİNGÖL The aim of this project is to show the main concepts of Berkeley's philosophy and related discussions. *U In the introduction part we showed 17. and 18. century philosophy and science. Olso we showed that this period is very influencial on Berkeley's philosophy. Later on, we consantrate on the rejection of representative realism. The defenders of this philosophy is Locke. So, we gave Locke's Universe and philosophy. Especially we pointed out Locke's distinction between primary and secondary qualities. In the second part, we consantrate on Berkeley's idealism and God. We explained Berkeley's main thesis that“Esse is Percipi”. Because, in Berkeley's philosophy idealism and God olways come together. The other parts also related to idealisim and its concepts. One of them is the relation between mind and idea. So, we investigated this relation. Perception and knowledge is other important connection. We gave this relations details, as well. As we said, Berkeley must be thought in connetion with his period's secience. So that, we explained science and God relation. God is related to science because of“natural laws”. In Berkeley's philosophy natural laws is God's opinion. We thought a“philosophy of mind”can be found in Berkeley's philosophy and we pointed out it. Towards the end we showed the rejection of matter which is main argument for Berkeley. At the end of the chapter we mantioned from difficulties and answers to difficulties.