Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunları ve çözüm önerileri
Financial difficulties of small and medium sized enterprices and suggestions for solution
- Tez No: 42890
- Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
i ÖZET DOKTORA TEZİ KÜÇÜK ve ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN FİNANSAL SORUNLARI ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Turan ÖNDEŞ Danışman : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 1995, sayfa: 169 Jüri : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Küçük ve orta boy işletmelerin Avrupa, Uzak Doğu, Amerika ve ülkemiz ekonomisinde kısaca tüm dünyada önemli yerleri vardır. Son yıllarda, yeni buluşlar, ekonomik gelişme, yeni istihdam yaratma gibi konularda küçük ve orta boy işletmelerin büyük rol oynamaları, dikkatleri artan bir biçimde üzerlerinde toplamaktadırlar. Dört bölümden oluşan bu çalışmada küçük ve orta boy işletmelerin finansal sorunları incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, ülkemiz, AB, ABD ve Japonya'daki küçük ve orta boy işletme tanım kriterleri, küçük ve orta boy işletmelerin nitelik ve nicelik ölçütleri ele alınmış ve çeşitli tanımlamalara yer verilmiştir. Sonra küçük ve orta boy işletmelerin güçlü ve zayıf yönleri sıralanmaya çalışılarak, ekonomideki yerleri, önemleri, katkıları ve sosyal yönleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, küçük ve orta boy işletmelerin finansal yapısı ve sorunları konusu işlenmiştir. Burada öncelikle genel bir perspektif içerisinde küçük ve orta boy işletmelerin finansal yapıları ele alınarak karşılaşılan sorunların altı çizilmiştir. Finansal sorunlar başlığı altında küçük işletmelerde değerleme konusu ele alınarak, karşılaşılan kısa ve uzun süreli finansman sorunları işlenmeye çalışılmıştır. Bölüm sonunda da küçük ve orta boy işletmelerin finansal başarılarını olumsuzca etkileyen faktörler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, küçük ve orta boy işletmelere yönelik desteklere ağırlık verilmiştir. ATda, Japonya'da ve ülkemizde mevcut küçük ve orta boy işletmelere yönelik kredi uygulamaları incelenmiştir. 4. ve son bölümde ise, Erzurum il merkezinde faaliyet gösteren küçük ve orta boy işletmelere bir anket uygulanmış ve elde edilen bulgular yorumlanmaya çalışılarak, sözkonusu işletmelerin içinde bulundukları finansal sorunlar gösterilip, ışık tutması açısından çözümlerine ilişkin olarak önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D.Thesis FINANCIAL DIFRCULTIES of SMALL and MEDIUM SIZED ENTERPRICES and SUGGESTIONS for SOLUTION Turan ÖNDEŞ Supervisor : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Jury: Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Small and Medium Sized Enterprices (SMSE) play a large role in Europe, in Far-East, in the USA, and in our country as well. Increasing attention has been paid in recent years to the important role played by SMSE in innovation, economic growth, and new job generation, etc,. Therefore, this study was aimed at examining the financial difficulties of the SMSE in four sections. In the first section, after exposing outcome of researching the literature about criteria of the SMSE's definitions in our country, in Europe Unity, in the USA, and in Japan, quality and quantitative criteria of the SMSE have been studied. Next, weak and strong characteristics of the SMSE have been arranged in a row and expressed importances, places.supplements, and social effects of the SMSE in economy. In the second section, financial structure and difficulties of the SMSE have been performed. First, there have been underlined the problems facing in the business world, after taking hand financial structure of the SMSE in a general framework. Then, evaluation of the SMSE was taken hand. After that, there have been tried to perform the financial difficulties in the short-run and long-run which exist in the SMSE. It was also cited that what was currently known about the most important factors influencing the financial difficulties. At the end of the section, there have been shown the factors that may have negative impact on the financial success of the SMSE. In the third section, there have been studied about supports for the SMSE. Available organizations supporting the SMSE in Europe Unity, in Japan, and in our country have been arranged in a rank, researching the literature. Then, there have been taken hand available credits for the SMSE in our country. In the fourth and last section, it has been inquired the SMSE, working in Erzurum city center. Data which has been got from the interview was tried to explain. Moreover, showing the problems which face the SMSE, there have been presented our suggestions about solutions for the difficulties.