Doğumda göbek kordonu kesilmeden anne-bebek ten temasının emzirme üzerine etkileri
The effects of mother-infant skin-to-skin contact on breastfeeding before cutting the umblical cord at birth
  1. Tez No: 428906
  2. Yazar: SONGÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, doğum sonu erken dönem anne-bebek ten temasının emzirme üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla deneysel kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 15 Ocak - 31 Kasım 2015 tarihleri arasında normal doğum yapmak üzere başvuran 636 gebe, örneklemini ise basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 50 deney, 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 gebe oluşturdu.Veriler toplanmadan önce, etik kurul ve kurum izinleri alındı. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği kullanıldı. Çalışma grubunda yer alan tüm bebekler, doğumda annenin çıplak göğsünekordon kesilmeden önce, prone pozisyonunda yerleştirilerek 30 dk ebe gözetiminde bekletildi. Kontrol grubunda yer alan bebeklere ise hastanenin rutin uygulamaları dışında hiçbir işlem yapılmadı. Doğum sonu 12-24 saat içinde loğusa servisinde deney ve kontrol grubunda yer alan tüm gebelerle araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yapılarak, veri toplama formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği dolduruldu. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmada çalışma ve kontrol grupları yaş, eğitim, çalışma durumu ve obstetrik özellikler açısından benzerlik göstermektedir. Çalışma ve kontrol gruplarında ilk emzirmeye başlama zamanı (p=0.000), doğumdan sonra anne sütünün gelmesi (p=0.000), emzirmede sorun yaşama durumu (p=0.000), bebeğe anne sütü dışında yiyecek içecek verme (p=0,000), emzirme sıklığı (p=0.001) açılarından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Gruplar LACTH Emzirme Tanılama Ölçeği'nden alınan puanlar açısından incelendiğinde; çalışma grubunun oratalama 9.70±0.64 puan, kontrol grubunun ortalama 7.80±1.29 puan aldığı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunduğu (p=0.000) belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğumda ten temasının emzirme üzerine olumlu etkileri olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a experimental controlled study which aims to evaluate the effects of skin-to-skin contact at birth on breastfeeding. The universe of study consisted of 636 pregnant women who applied to Karabük University Training and Research Hospital for a normal birth in between the dates 15th January and 31st November 2015. The samle of study consisted of 100 pregnant women including 50 experimental group and 50 control group who were voluntary to participate in study and selected by simple random sampling method. Before data collection, ethics committees and institutions were allowed in. In collecting the data, the data collection form prepared by the researchers and LATCH Breast Diagnostic Scale was used. All infants in the experimental group was placed on the mother's bare chest at birth and waited for 30 minutes midwife supervision. For the infants in the control group, no action was taken out of the hospital routine applications. Postpartum within 12-24 hours, researcher interviewed face to face with all pregnant women in the experimental and control groups in the maternity service and than data collection form and LATCH Breast Diagnostic Scale were completed. Data were analyzed by suitable statistical methods. In this study, experimental and control groups were similar as age, education, employment status and obstetric characteristics. The results of this study demonstrated statistically significant differences between of the experimental and control groups as first start breastfeeding time (p=0.000), secretion of breast milk (p=0.000), problems of breastfeeding (p=0.000), give drink- foods to the baby other than breast milk (p=0.000) breastfeeding frequency (p=0.001). According the scores collected from LATCH Breast Diagnostic Scale, statistically significant difference (p=0.000) was found between groups; the experimental group score mean 9.70 ± 0.64 , the control group score mean 7.80 ± 1.29. These results suggest that there are positive effects of skin-to-skin at birth on breastfeeding