Ağızdan uygulanan kozmetik ürünlerin kullanım sıklığının ve alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation on mouth & dental care knowledge of pharmacists practicing in batman
- Tez No: 428923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Türkiye'nin genel bir sorunu olan ağız ve diş sağlığıyla ilgili geniş kapsamlı olarak daha önce çok fazla araştırma yapılmadığından bu konuda önemli bir eksiklik mevcuttur.Ülkemizin bir çok bölgesinde aşağı yukarı aynı olan bu sorunu demografik ve ekonomik açıdan imkanları kısıtlı olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Batman ilinde ağız ve diş sağlığı üzerine gözlemsel (anket) bir çalışma bu tez kapsamında gerçekleştirildi. Bu çalışma sonunda elde edilen veriler, birinci basamak sağlık danışmanı olarak gösterilen eczacıların kendi mesleki bilgilerine yeteri kadar sahip olmadıklarını göstermiştir. Bu da bize meslek içi eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As there has no detailed study was conducted on determination of mouth & dental care knowledge of the pharmacists practicing in Turkey in literature, there is a significant gap in the field. Within the framwork of this thesis Project, a survey based study was carried out in a city of Southeastern Region of Turkey, Batman, which is a less priviledge city both economically and socially. Based on the data collected in this study, it was found out that pharmacists who are the first health care provider, do not have enough knowledge on mouth and dental care. In turn, this indicates the neccessicity of continuing education for community pharmacists.