Yeni 5,5-difenilpirolidin türevlerinin sentezi, yapılarının karakterize edilmesi ve iyonlaşma sabitlerinin belirlenmesi
Synthesis and structural characterization of novel 5,5-diphenylpyrrolidine derivatives and determination of their acid ionization constants
  1. Tez No: 428924
  2. Yazar: DUYGU ERŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 5,5-difenilpirolidin N-aroiltiyoüre türevi yeni bileşikler sentezlendi. Bu bileşiklerin asit iyonlaşma sabitleri ve Pt(II) ve Ni(II) ile oluşturdukları komplekslerin oluşum sabitleri potansiyometrik titrasyon metoduyla belirlendi. Daha sonra bu bileşiklerin bazı bakterilere karşı antibakteriyel aktiviteleri incelendi. Çalışmanın birinci aşamasında, 1,3-dioplar halkalı katılma tepkimesi sonucu dimetil 5,5-difenilpirolidin-2,4-dikarboksilat bileşiği sentezlendi. Daha sonra bu bileşiğin çeşitli aroilizotiyosiyanatlar ile tepkimesi sonucunda 5,5-difenilpirolidin N-aroiltiyoüre türevi yeni bileşikler sentezlenerek yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, MS, HRMS ve tek kristal XRD gibi analitik yöntemlerle aydınlatıldı. İkinci aşamada, 5,5-difenilpirolidin N-aroiltiyoüre türevi bileşiklerin, 2x10-4 M'lık derişimlerinde, asetonitril-su (30:70 v/v) hidroorganik çözücü sisteminde HCl ve NaCl varlığında, 0,025 M NaOH bazına karşı 25±0.1 ºC'de gerçekleştirilen potansiyometrik titrasyonlar sonucunda elde edilen datalardan HYPERQUAD bilgisayar programı yardımıyla iyonlaşma sabitleri belirlendi. Her bir bileşik için entiyol, enol ve karboksilik asit gruplarına karşılık geldiği düşünülen üçer asit iyonlaşma sabiti hesaplandı. Daha sonra bu ligandların Pt(II) ve Ni(II) ile oluşturdukları komplekslerin oluşum sabitleri, ligandların 2x10-4 M ve metallerin 1x10-4 M'lık derişimlerini içeren asetonitril-su (30:70 v/v) hidroorganik çözücü sisteminde HCl ve NaCl varlığında, titrant olarak NaOH kullanılmasıyla 25±0.1 ºC'de gerçekleştirilen potansiyometrik titrasyon metoduyla belirlendi. Titrasyon sonucunda elde edilen datalardan HYPERQUAD bilgisayar programı yardımıyla yapılan hesaplamalardan, ligand ile Pt(II) ve Ni(II)'nin 2:1 oranında kararlı kompleksler oluşturduğu belirlendi. Çalışmanın üçüncü aşamasında, ligandların, referans antibiyotik olarak ampisilin kullanılarak, Staphylococcus aureus (ATCC 25925), Bacillus subtilis (ATCC 6633), Aeromonas hydrophila (ATCC 95080), Escherichia coli (ATCC 25923) ve Acinetobacter baumannii (ATCC 02026) gibi bakteri suşlarına karşı yapılan antibakteriyel aktivite çalışmalarında, bileşiklerin MİK değerlerinin 62,5-1000 μg/ml arasında değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel compunds of 5,5-diphenylpyrrolidine N- aroylthiourea derivatives were synthesized. The acid ionization constants of the compounds and stability constants of their complexes that they formed with Pt(II) and Ni(II) were determined by the potantiometric titration method. Then, antimicrobial activities of the compounds against some bacteria were examined. In the first stage of the study, dimethyl-5,5-diphenylpyrrolidine-2,4-dicarboxylate compound was synthesized as a result of 1,3-dipolar cycloaddition reaction. After than, 5,5-diphenylpyrrolidine N- aroylthiourea derivatives were synthesized by reaction of dimethyl-5,5-diphenylpyrrolidine-2,4-dicarboxylate and various aroylisothiocyanates and their structures were characterized by some analytical tecniques such as 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, MS, HRMS and single cyristal XRD. In the second stage, in the concentration of 2x10-4 M of 5,5-diphenylpyrrolidine aroylthiourea derivative compounds, in presence of HCl and NaCl in acetonitrile-water (30:70 v/v) hydroorganic solvent system, the ionization constants were determined by the data obtained from the potantiometric titrations carried out against 0,025 M NaOH base at 25±0,1°C using a computer programme HYPERQUAD. For each compund a triplet of acid ionization constant which is assumed to correspond with enthiol, enol and carboxylic acid groups were calculated. After that, the stability constants of their complexes with which ligands formed with Pt(II) and Ni(II) were identified by the potantiometric titration method performed at 25±0,1°C using NaOH as a titrant in the system of acetonitrile-water (30:70 v/v) hydroorganic solvent system consisting the concentration of 2x10-4 M ligands and 1 x10-4 M metals in the presence of HCl and NaCl. It was determined that Pt(II) and Ni(II) formed a stable complex with the ligand as 1:2, from the data obtained from the titration method, with the help of the calculations using the computer programme HYPERQUAD. In the third stage of the study, it was observed that MIC values of the ligands were between 62,5-1000 μg/mL against some bacteria strain such as Staphylococcus aureus (ATCC 25925), Bacillus subtilis (ATCC 6633), Aeromonas hydrophila (ATCC 95080), Escherichia coli (ATCC 25923) and Acinetobacter baumannii (ATCC 02026). Ampicillin was used as a reference antibiotic.