Toplum kökenli pnömoni tanısı alan çocuklarda altta yatan immün yetmezliği olanlar ile olmayanların başvuru, laboratuvar, tedavi ve komplikasyonları arasındaki farkların karşılaştırılması
  1. Tez No: 428937
  2. Yazar: SEDA GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NURAL KİPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Göçer, S., Toplum Kökenli Pnömoni Tanısı Alan Çocuklarda Altta Yatan İmmün Yetmezliği Olanlar ile Olmayanların Başvuru, Laboratuvar, Tedavi ve Komplikayonları Arasındaki Farkların Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tezi. Ankara 2016. Toplum kökenli pnömoni çocuklarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde morbidite ve mortalitenin en sık nedenini oluşturmaktadır. Pnömoni 15 yaş altı çocuklarda 2. en sık mortalite nedenidir. Özellikle altta yatan immün sistem bozukluğu durumunda pnömoni çok daha ağır seyredebilmekte ve mortalitesi artmaktadır. Primer immün yetmezlikler (PİY) nadir hastalıklar olmalarına rağmen ülkemizde akraba evliliğinin fazla olması nedeni ile diğer toplumlardan daha sık olarak görülmektedir. Primer immün yetmezlikler özellikle tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonları ile başvurmaktadırlar. Normal popülasyonda da morbiditesi ve mortalitesi yüksek olan pnömoni, primer immün yetmezlikli hastalarda daha ağır seyretmekte, komplikasyonlara ve kronik akciğer hastalığı gibi sekellere daha fazla yol açmaktadır. Dolayısı ile komplikasyon gelişmeden immün yetmezlikli hastaların erken tanınması bu hastalar için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada PİY olup toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı almış çocuklar ile PİY olmadığı bilinen veya şüphelenilmeyen TKP tanısı almış çocukların demografik özellikleri, özgeçmiş ve soygeçmişleri, başvuru zamanındaki semptom ve bulguları, laboratuvar ve radyolojik bulguları, bronkoskopi sonuçları, tedavi ve komplikasyonları incelenmiş ve iki grup kıyaslanarak aradaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca immün yetmezliği olan pnömonili hastalar kendi aralarında kıyaslanarak immün yetmezlik tipleri arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Bunun için Hacettepe Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı'nda Ocak 2014 ile Aralık 2015 tarihleri arasında toplum kökenli pnömoni tanısı ile Hacette Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesine yatırılarak tedavi verilmiş hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. İncelenen 82 çocuktan 51'i bilinen bir immün yetmezliği olmayan toplum kökenli pnömoni tanısı almış olan (P) hasta grubunu, 31'i ise toplum kökenli pnömoni tanısı ile birlikte bilinen bir immün yetmezliği saptanan (İYP) hasta grubunu oluşturmaktaydı. Hastaların yaşı 1 ay ile 213 ay arasında (ortanca 19,5ay) değişmekle birlikte P hastalarının ortanca yaşı 14 ay iken İYP hastaların ortanca yaşı 42 ay olarak saptanmıştır. İmmün yetmezlikli hastaların spesifik tanılarına bakıldığında; primer kombine yetmezlik en fazla grubu oluşturmaktaydı (%41,9 n=13), bunu %22,6 ile primer antikor yapım probleminin, %22,6 ile primer hücresel immünite bozuklukları ve %12,9'u ile fagosit fonksiyon bozukluğunun izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Göçer, S., Comparison of Differences Between Clinical Manifestation, laboratory findings, Treatment and Complication of Children with Diagnosis of Community Acquired Pneumonia, who had primary immunodeficiency and who had not. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics. Ankara 2016. Childhood community-acquired pneumonia is the leading cause of morbidity and mortality especially in developing countries. Pneumonia is the second most common cause of mortality in children aged less than 15 years. Pneumonia is more severe and mortal in children with underlying immune system disorders. Because of high rate of consanguineous marriage in our country, even primary immunodeficiencies are rare diseases, they are seen more common than other countries. Primary immunodeficiencies are particularly presented with recurrent lower respiratory tract infections. Pneumonia which already has high morbidity and mortality in normal population, is more severe, complicated and cause more sequela like chronic lung diseases in children with underlying immune deficiency. Thereby early diagnosis of immunocompromised children is vital for prevention of complications. In this study, immunocompetent children (IC) and children with primary immune deficiencies (PID) with the diagnosis of community acquired pneumonia (CAM) were investigated and compared for between demographic features, personal and family histories, symptoms and signs at admission, laboratory and radiologic findings, results of bronchoscopy, treatment managements and complications and all the differences were put forward. In addition, children with PID were compared between themselves and differences between types of primary immunodeficies during pneumonia were investigated. For this purpose, in Hacettepe University Faculty of Medicine Ihsan Doğramacı Children's Hospital Pediatric Pulmonology Unit, from January 2014 to December 2015, records of children hospitalized and treated with the diagnosis of CAP in Hacettepe University İhsan Doğramacı Children Hospital were retrospectively investigated. Eighty two children with CAP were suitable for the study and consisted of 51 immunocompetent and 31 immunocompromised children. The ages of children were between 1 and 213 months while median age of IC patients was 14 month and PID children was 42 month. When we look for specific type of immune deficiency, most common one was primary combined deficiencies (41,9 %, n=13). It was followed by primary antibody production defects with 22,6%, primary cellular immunity disorders with 22,6% and phagocyte function defects with 12,9%.