Toplum kökenli pnömoni teşhisi alan çocuklarda enfeksiyon belirteci olarak presepsin, CRP ve prokalsitonin'in diyagnostik değeri
Diagnostik value of presepsin, CRP and procalcitonin as an infection marker in children diagnosed with community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 729660
  2. Yazar: AYYÜCE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 05.12.2018-05.12.2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Poliklinikleri ve Çocuk Acil Servisine başvuran, 1 ay – 18 yaş arasında, dahil edilme kriterlerine uyan, klinik olarak toplum kökenli pnömoni tanısı alan 37 çocuk hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 24 çocuk presepsin,CRP ve prokalsitonin'in pnömoni tanısı koymada ve takipte değerini belirlemek amacıyla çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Başvuru anında tüm hastalardan tam kan sayımı, C-reaktif protein, prokalsitonin, presepsin ve kan kültürü örnekleri alındı. Çalışmaya alınan tüm hastalara hastaneye başvuru anında PA akciğer grafisi çekildi. Hastaların tümü radyolojik ve klinik olarak toplum kökenli pnömoni tanısı aldı, 37 hastanın 11'inde (%29,7) lober pnömoni; 26'sında (%70,3) interstisyel/bronko pnömoni saptandı.
Özet (Çeviri)
From 05.12.2018 to 05.12.2019 we investigated 37 patients who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Pediatric Polyclinics and Pediadtriv Emergency Service; between 1 month and 18 years of age, who met the inclusion criteria, were clinically diagnosed with community acquired pneumonia and 24 healthy children as control group to determine the value of presepsin, C-reactive protein and procalcitonin in the diagnos and follow up of pneumonia in this study. Demographic and clinic characteritics of the patients were recorded. Blood samples for complete blood count, C-reactive protein, procalcitonin, presepsin and blood culture were taken at the time of hospital admission. Initial posteroanterior chest X-rays of all patients were checked. All of the patients were diagnosed radiologically and clinically with community acquired pneumonia. 11 (%29,7) of 37 patients had lobar pneumonia; Interstitial / broncho pneumonia was detected in 26 (%70,3) of them.